15 maja 2024 roku Biblioteka Publiczna w Mokrem zorganizowała w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki oraz z okazji obchodów Tygodnia Bibliotek wernisaż Pana Antoniego Omiotka, ph.: „Poezja jest sztuką, sztuka jest poezją”.
W jednym z artykułów Pani Małgorzata Cymińska nazwała malarza „milczącym poetą”. Nawiązując do tych słów Pani Dyrektor Elżbieta Stankiewicz zacytowała Simonidesa z Keos, który powiedział: „Malarstwo jest milczącą poezją, a poezja – mówiącym malarstwem”.
Na początku spotkaniu Pan Antoni wspominał o swoich początkach, o tym jak podglądał w wojsku kolegów, którzy malowali, o tym, że wielokrotnie przygotowywał im tzw. podobrazia, gruntował płótno. Wtedy też narodziła się myśl, że spróbuje: „skoro oni potrafią, to ja też potrafię” i tak zaczęła się przygoda malarskiego życia artysty. Jak sam przyznaje próbował malować róże rzeczy, od portretów po architekturę, ale malowanie pejzaży, to jest to w czym się najlepiej odnajduje.
Bardzo trafnie jego prace podsumowała jedna z naszych artystek regionalnych, Pani Zofia Kosiorek- Poździk (emerytowana nauczycielka Liceum Plastycznego w Zamościu), która stwierdziła, że prace Pana Antoniego wyróżniają się ogromną, przejmującą wrażliwością, subtelnością, wyjątkowym ujęciem światła, kompozycji i przestrzeni.
Jak sam autor przyznaje maluje intuicyjnie, nie posługuje się żadnymi schematami, zasadami czy wyuczonymi regułkami i całkowicie oddaje się swojej pasji. Zdarza mu się używać fotografii, jako pomoc w uchwyceniu chwili, ale zdecydowanie chętniej uczestniczy w plenerach, gdzie zasiada ze sztalugą, płótnem i pędzlem w dłoni i całkowicie oddaje się natchnieniu. W przeszłości wzorował się na widokach z pocztówek, czy obrazkach umieszczonych na znaczkach pocztowych.
W sumie w zbiorach Pana Antoniego jest już około trzech tysięcy obrazów, które zdobią mieszkania i domy w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Włoszech, Węgrzech czy w Niemczech. Rocznie powstaje około stu pejzaży. Ma w swoim dorobku dzieła, które (jak mówi Pan Antoni) są na wyłączność żony i mają zakaz wędrówek wystawowych.
Uczestnicy spotkania podkreślali, że obrazy Pana Antoniego są wyjątkowo realne, bardzo skrupulatnie odtworzone widoki sprawiają wrażenia odbicia lustrzanego rzeczywistości.
Druga część spotkania nawiązywała do tytułu wystawy „Poezja jest sztuką, sztuka jest poezją”, gdzie nasze czytelniczki zaprezentowały własne teksty literackie. Były to teksty Pań, które wzięły udział w ubiegłorocznym konkursie poetycko – literackim „Odkrywamy talenty poetyckie” organizowanym przez naszą bibliotekę.
Wystawa prac Pana Antoniego Omiotka będzie dostępna w Bibliotece Publicznej w Mokrem do końca tego roku. Zachęcamy wszystkich naszych czytelników i odwiedzających do obejrzenia tej wyjątkowej prezentacji prac plastycznych.
Dorota Waga BPGZ Mokre