📖❤️ W świecie bajek Jarosława Sieka

 

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

z Jarosławem Siekiem 📖 ❤️


spotkanie autorskie z Jarosławem Siekiem (kolaż ze zdjęć)


Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci – 2 kwietnia br., Biblioteka Publiczna Gminy Zamość w Mokrem zaaranżowała spotkanie autorskie dla najmłodszych czytelników, którym towarzyszyli rodzice, babcie i dziadkowie. Na to wielopokoleniowe spotkanie zaproszenie przyjął Pan Jarosław Siek, autor blisko stu bajek i komiksów dla dzieci. W oparciu o publikacje Pana Jarosława powstało też kilka oryginalnych bajek animowanych. Najnowszą z nich (pt. „Łebski Miki szef kliniki, kontra śmieci i śmietniki”) obecne na spotkaniu dzieci miały okazję obejrzeć w naszej bibliotece!

W trakcie spotkania Pan Jarosław w bardzo przystępny i obrazowy sposób wyjaśnił dzieciom, m. in: czym jest opowiadanie? Jaka jest różnica między dialogiem a monologiem? Jak przygotować plan wydarzeń? Nad czym warto się zastanowić zaczynając pisać swoją własną bajkę, a następnie w jaki sposób uatrakcyjnić jej fabułę? Oczywiście punktem wyjścia do każdej twórczej pracy, jak podkreśla Pan Jarosław, zawsze jest pomysł, a tych naszemu pisarzowi nie brakuje. Tylko w zaprezentowanym komiksie zauważamy, z jaką lekkością autor tworzy bohaterów i kreśli wydarzenia, kierując młodego czytelnika ku błyskotliwemu zakończeniu, czyli jak przystało na bajkę – do pouczającego morału.

Historia szefa kliniki ulokowanej za wysypiskiem śmieci, wciągnęła nie tylko najmłodszych odbiorców, ale wyraźne uśmiechy pojawiły się również na twarzach dorosłych. Nic dziwnego! Samo miejsce akcji wzbudziło zainteresowanie, a potem było już tylko ciekawiej i zabawniej: nietypowi pacjenci z równie odjechanymi dolegliwościami (ktoś obiera czosnek zębami; inna postać notorycznie zamiata śmieci pod dywan; są tacy, co zgłaszają się o pomoc z powodu ataków paniki wywołanych koszmarami sennymi czy halucynacjami, w których dręczą ich śmietniki; i wiele innych ciekawych postaci), oryginalna diagnoza lekarza, zaangażowanie w walkę ze śmieciami samego ministra porządku, odgórne zarządzenia dotyczące segregacji odpadów i oryginalne kary za ich nieprzestrzeganie, kampania reklamowa oraz edukacja społeczna zakrojona na szeroką skalę (w tym dość nietypowe metody promowania tej kampanii w mediach; zaś wśród sportowców powstają innowacyjne dyscypliny sportowe, jak chociażby wyścig na odkurzaczu; aż po zmiany w podstawie programowej szkół i wprowadzenie nowych przedmiotów nauczania). Na tych pomysłach nie koniec – autor w zabawny sposób podkręca akcję, bo oto okazuje się, że pomimo wielotorowych działań ministra skupiających się na walce z bałaganiarzami, tych nadal nie brakuje. W konsekwencji powstały inteligentne kosze, które boleśnie dotykały źle segregujących odpady. Tym, którzy śmiecili gdzie popadnie, gwarantowano nieprzespaną noc, wysyłając późną porą pod ich okna kiepskich pieśniarzy z serenadą niosącą jasne przesłanie – tylko stosowanie się do zasad może przynieść upragniony spokój. Kampania poskutkowała, a doktorek z kliniki zostaje wessany przez odkurzacz i ląduje na dnie śmietnika, tam odkrywa sforę wirusów infekujących ludzkie sumienia (chciwość, konsumpcjonizm, egoizm). Na świecie plagą stają się choroby duszy, zaś najwięcej jest uzależnionych od kupowania. Czy uda się bohaterowi ocalić świat przed zagładą? Odpowiedź na to pytanie, drodzy czytelnicy, oczywiście znajdziecie w bajce „Łebski Miki…”, która dostępna jest w naszej bibliotece. Zapraszamy!

Panie Jarosławie, dziękujemy za kolejną bajkę z niezwykle potężną dawką humoru, a przy tym w mądry sposób pouczającą – w myśl motta tego gatunku „bawiąc – uczyć”.

Wszystkich szukających w bajce takich atutów, jak: rytmiczność, zabawę słowem, poczucie humoru, niebanalność postaci i fabuły, dynamiczność akcji wzbogaconej dialogami, a przede wszystkim zakończonej trafnym morałem – bezapelacyjnie odsyłam do lektury książeczek Pana Jarosława Sieka, który w tym gatunku jest mistrzem!!!!!

(BPGZ Mokre; Anna Dubel)

 

Print Friendly, PDF & Email