To już ósma edycja akcji pod hasłem NARODOWE CZYTANIE

Ósme Narodowe Czytanie 2019 w BPGZ w Mokrem. Na zdjęciu uczniowie ze szkół Gminy Zamość, Dyrektor Biblioteki, Czytelniczki, Przewodniczący Rady Gminy Zamość Wojciech Suchowicz, Dyrektor Aeroklubu Ziemi Zamojskiej Marek Łasocha wraz z Rzeczniczką prasową Aeroklubu Joanną Giruć, Pani Danuta Zwolińska z Książnicy Zamojskiej oraz przedstawicielki z Klubu Seniora „Kalinka” ze Skaraszowa i członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestnicy tegorocznej ogólnonarodowej akcji zasiedli przy wspólnym stole zastawionym biało-czerwonymi wstęgami i kompozycją kwiatów w tych dwóch kolorach. W tle wystawa dotycząca ośmiu nowel, które zostały wybrane na ósmą edycję akcji.


Już po raz ósmy w ramach akcji NARODOWE CZYTANIE, Biblioteka Publiczna Gminy Zamość włączyła się do ogólnopolskiej inicjatywy społecznej, której celem jest kultywowanie literatury narodowej. We wcześniejszych edycjach wspólnie czytaliśmy m.in. „Pana Tadeusza”, „Zemstę”, „Trylogię”, czy „Przedwiośnie”. W tym roku w całej Polsce czytano  kolejne wybitne utwory należące do kanonu naszej literatury – tym razem był to zbiór zatytułowany Nowele polskie, a konkretnie symbolicznych osiem, które zaproponowała Para Prezydencka. Osiem lektur na ósme „Narodowe Czytanie”, to m. in.:

Dobra pani – Elizy Orzeszkowej; Dym – Marii Konopnickiej; Katarynka – Bolesława Prusa; Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulza; Orka – Władysława Stanisława Reymonta; Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefana Żeromskiego; Sachem – Henryka Sienkiewicza; Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryka Rzewuskiego

Jak podkreśla Prezydent Andrzej Duda: „Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. […]. Towarzyszyły one naszym rodakom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny i szukali odpowiedzi na wyzwania swoich czasów. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.” – tymi słowami i odczytaniem listu od Prezydenta, Dyrektor Biblioteki Elżbieta Stankiewicz rozpoczęła ósmą edycję narodowej akcji.

Do solidarnego czytania w dniu 13 września br., przy wspólnym stole, obok czytelników naszej biblioteki, zasiedli uczniowie i nauczyciele szkół współorganizujących tegoroczne przedsięwzięcie w Bibliotece Publicznej Gminy Zamość z/s w Mokrem, a były to: Szkoła Podstawowa w Lipsku, Szkoła Podstawowa w Białowoli oraz Szkoła Podstawowa w Pniówku. Swoją obecnością zaszczycili nas również: Przewodniczący Rady Gminy Zamość Wojciech Suchowicz, Dyrektor Aeroklubu Ziemi Zamojskiej Marek Łasocha wraz z Rzeczniczką prasową Aeroklubu Joanną Giruć, Pani Danuta Zwolińska z Książnicy Zamojskiej oraz przedstawicielki z Klubu Seniora „Kalinka” ze Skaraszowa i członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki. Wspólną lekturę uświetniła wystawa przygotowana przez bibliotekę.

Wszystkim przybyłym dziękujemy za chwile „głębokiego namysłu”, podczas wspólnego czytania! Do miłego „czytania” za rok… za rok oczywiście wspólnie pod sztandarem tej akcji, bo do czytania z naszą biblioteką zaproszenie jest zawsze aktualne!!!

bibliotekarz Anna Dubel

Print Friendly, PDF & Email