„Tam, gdzie jest Bajanka, tam jest jakaś bajka”

Z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom 6 czerwca 2024 r. godz. 8:30 w Bibliotece Publicznej Gminy Zamość z/s w Mokrem odbyło się spotkanie z Bajanką, czyli Moniką Skikiewicz dla przedszkolaków ze Szkoły Podstawowej w Płoskiem.

Bajanka przywitała dzieci w stroju motylka oraz z ogromnym kwiatkiem niezapominajki. Pani Monika przeprowadziła warsztaty o charakter przyrodniczym, rozwijające zainteresowania czytelnicze na podstawie serii o żubrze Pompiku Tomasza Samojlika.

W trakcie warsztatów wspólnie wymyślaliśmy ciekawe, rymujące się imiona i odśpiewaliśmy hymn rodziny żubrów. Bajanka wciągnęła dzieciaki w zabawę opowiadając o magii przyrody, jak zmienia się w ciągu czterech pór roku. Oraz o tym że żubry – hruczą. Odbyła się wspaniała zabawa do wiersza autorstwa Tomasza Samojlika, czyli o synku Pompiku, córeczce Polince, mamie Poradzie i tacie Pomruku.

Po serii ciekawych doświadczeń z wykorzystaniem m. in. „łez jednorożca, czy mlecznych zębów kreta”, wybraliśmy królową i króla lasu.

Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzymało dyplom Żubra Pompika.

Dziękujemy Bajance i wspaniałym roześmianym i rozbawionym dzieciom.

Zapraszamy do biblioteki po książeczki o przygodach sympatycznego Żubra Pompika i jego rodzinie.

Bajanka, czyli Monika Skikiewicz – pedagożka, filolożka, a od 11 lat praktykująca logopedka. Absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Jej nieodłącznymi atrybutami są uśmiech i energia. Jest mistrzynią promowania czytelnictwa poprzez zabawę.

Tomasz Samojlik jest biologiem, pisarzem i rysownikiem, a także popularyzatorem wiedzy o przyrodzie. Autor, serii książeczek dla dzieci Żubr Pompik łączy w sobie wiele atrakcyjnych elementów. Są to przede wszystkim bliska dzieciom, przyrodnicza tematyka, sympatyczni bohaterowie i poczucie bezpieczeństwa gwarantowane przez kochającą się rodzinkę. Dodatkowo: dawka konkretnej wiedzy, miłość do podróżowania, zwiedzania i odkrywania, ale też docenienie polskiej przyrody!