„Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę”

WAKACYJNE PODRÓŻE DOOKOŁA ŚWIATA

– spotkanie z Józefem Kwaśniakiem

WAKACYJNE PODRÓŻE DOOKOŁA ŚWIATA  – spotkanie z Józefem Kwaśniakiem. 07.07.2020 r. Na zdjęciu Pan Józef na tle plakatu w BPGZ w Mokrem.

Tegoroczna akcja wakacyjnych spotkań w Bibliotece Publicznej Gminy Zamość, musiała zostać zmodyfikowana ze względów na zaistniałą sytuację epidemiologiczną. Niestety nie będziemy mogli zorganizować stałych zajęć dla naszych najmłodszych użytkowników, ale postaramy się w miarę możliwości jak najefektywniej wykorzystać słoneczną pogodę. Tym razem naszą ofertę kierujemy do wszystkich, bez względu na wiek. W ramach akcji „WAKACYJNE PODRÓŻE DOOKOŁA ŚWIATA”, przygotowaliśmy dla Państwa wyjątkową ofertę „last minute”. Do wakacyjnych podróży z biblioteką namawiamy szczególnie tych czytelników, którzy nie mają jeszcze sprecyzowanych planów, co do miejsca wypoczynku i szukają wycieczki, która nie zrujnuje ich portfela 😉 W ramach letnich wędrówek z biblioteką odbędzie się cykl spotkań podróżniczych, adresowanych zarówno do dorosłych, dzieci, młodzieży, a nawet całych rodzin – w sumie każdy znajdzie coś dla siebie! O terminach spotkań będziemy informować Państwa na bieżąco za pośrednictwem Facebooka oraz strony internetowej biblioteki.

Spotkanie "Podróże dookoła świata z Józefem Kwaśniakiem" w Bibliotece Publicznej Gminy Zamość z/s w Mokrem (na zdjęciu Pan Józef Kwaśniak i Dyrektor Biblioteki Elżbieta Stankiewicz).

Tym czasem pierwsze spotkanie z cyklu „Wakacyjnych podróży…” mamy już za sobą. 7 lipca br. gościliśmy w bibliotece Pana Józefa Kwaśniaka, który po swojej pierwszej wyprawie w Himalaje, przeszło 20 lat temu, na dobre złapał bakcyla podróżowania i jak twierdzi na tą przypadłość nie ma żadnego lekarstwa! Słuchając jednak relacji Pana Józefa, a przy tym widząc niesamowity entuzjazm do życia w naszym gościu, czy malujące się na jego twarzy same pozytywne emocje: satysfakcję z życia, spełnienie, bogactwo doświadczeń – jedno jest pewne, jak trafnie sformułował to Michael Palin, taki człowiek będzie szczęśliwie chory do końca życia! Pan Józef podzielił się z nami kilkoma bliskimi jemu sercu historiami ze swoich podróży, m.in. górskich, do Moskwy, Chin, Mongolii, Australii, Gruzji. Jest to tylko fragment 20-letniego bagażu doświadczeń podróżniczych naszego gościa i tylko niewielki skrawek świata, który zdecydował się nam opisać. Nie sposób z doskoku przy jednym spotkaniu przekazać wszystkiego, dlatego zdecydowanie z Panem Józefem Kwaśniakiem jeszcze kiedyś się spotkamy. Bogactwo przywiezionej z eskapad wiedzy, przeżyć – Pan Józef podsumował krótko w słowach, które robią wrażenie: „Kąpałem się we wszystkich oceanach świata”. Dla tych, którzy jeszcze wahają się, czy warto opuścić bezpieczny dom i zaryzykować podróż w nieznane, garść motywujących cytatów o podróżach i podróżowaniu:

„Jeśli myślisz, że przygody bywają niebezpieczne, spróbuj rutyny. Ona jest śmiercionośna.” (Paulo Coelho)

„Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego czego nie zrobiłeś, niż tego co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj. Śnij. Odkrywaj.” (Mark Twain)

„Jeśli naszym przeznaczeniem byłoby być w jednym miejscu, mielibyśmy korzenie zamiast stóp.” (Rachel Wolchin)

„Podróżujemy nie po to, by uciec przed życiem, ale by życie nam nie uciekło.” (Anonim)

„Każda podróż ma swoje zalety. Kiedy odwiedzasz lepiej rozwinięte kraje, możesz dowiedzieć się jak poprawić swój własny. A kiedy los zaprowadzi cię do tych biedniejszych, nauczysz się go doceniać”. (Samuel Johnson)

„Podróże to jedyna rzecz, na którą wydajemy pieniądze a stajemy się bogatsi”. (Anonim)

„Ten, kto żyje, widzi dużo. Ten, kto podróżuje, widzi więcej”. (przysłowie arabskie)

„Kto skoczy do morza, znajdzie perłę, kto będzie siedział na brzegu, przyniesie tylko garść piasku”. (Rashid ad-Daif)

„Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę”. (Święty Augustyn)

spotkanie "Podróże dookoła świata z Józefem Kwaśniakiem" (fragment prezentacji multimedialnej - Himalaje)

Na zakończenie życzę Panu Józefowi, jak również Wam drodzy czytelnicy, aby „świat, który jest książką” poprzez podróże cieszył Was kolejnymi niesamowitymi rozdziałami.

(bibliotekarz Anna Dubel)