Spotkanie z POEZJĄ

30 sierpnia 2018 r., w Bibliotece Publicznej Gminy Zamość z/s w Mokrem, miało miejsce spotkanie z Marią Juszczak - lokalną poetką. Na zdjęciu autorka z grupą czytelniczek przy wspólnym stole.


30 sierpnia 2018 r., w Bibliotece Publicznej Gminy Zamość z/s w Mokrem, miało miejsce spotkanie z Marią Juszczak – lokalną poetką, która wszystkich urzekła swoją skromością, a przede wszystkim ogromnym talentem pisarskim (a zorganizowane w ramach działalności Dyskusyjnego Klubu Książki).

Zdecydowanie, to było oryginalne zebranie zakończone wspólnym śpiewem przy stole, ale co najważniejsze, było to spotkanie z poezją, w trakcie którego Pani Maria odczytała (z pośród imponującego już dorobku) kilka wybranych utworów – i to wystarczyło w zupełności, aby wzruszyć a następnie rozbawić zgromadzoną publiczność. Polały się łzy, gdy autorka recytowała wiersze, w których tak naprawdę każdy może znaleźć coś istotnego dla siebie, gdzie troski innych nie są nam obce, i w których ostatecznie możemy znaleźć zrozumienie, inspirację … a może jeszcze więcej?! Właśnie taka powinna być poezja! winna wywoływać w ludziach skrajne uczucia (wyciskać łzy, rozweselać, pobudzać do refleksji). Twórczość z iskrą nadziei, wiary …, pełna pytań, problemów, wskazówek … dla mnie osobiście taka jest poezja Pani Marii. A może Ty drogi czytelniku zechcesz sam przekonać się, co możesz odkryć w wierszach poetki? Może uda Ci się znaleźć kilku minut, „by w ciszy dnia …” poszukać odpowiedzi na nurtujące nas pytania:

„Dlaczego życie jest takie trudne,

objęte jedną, wielką tajemnicą?

Gdy chcesz rozwiązać te krzyżówki

stwierdzisz, że wiedzę masz za małą!

I kroczysz dalej w niepewności,

gdzie każdy dzień Cię zaskakuje –

zadaje ból, czasem ulgę

i wciąż tak drogo Cię kosztuje

[…]”

„Co zrobić, by życie lżejszym było

i nie przejmować się o jutro?

Lecz brać go takim, jakim jest,

by nam nie było tak smutno”.


Słowami poetki szczerze zachęcam do chwili refleksji.

(młodszy bibliotekarz Anna Dubel)

Print Friendly, PDF & Email