Ferie 2016 – Spotkania z Sienkiewiczem
W tym roku ferie w bibliotece w Wysokiem przebiegły dwutorowo. A to dlatego, że rok 2016 został ogłoszony przez Sejm RP „Rokiem Henryka Sienkiewicza” oraz w czasie ferii obchodzony był Narodowy Dzień Języka Ojczystego. W jego ramach dla młodszych dzieci, prowadzone były zajęcia plastyczne, umysłowe, manualne i gry planszowe. Z okazji Dnia Języka Ojczystego, wysłuchały opowiadania o zimie z książki Marioli Jarockiej „Cztery pory roku”. Wykonały pracę plastyczną „Obrazek zimowy” z zastosowaniem różnych technik. Drugi tydzień ferii, przebiegał pod znakiem zbliżającej się wiosny. Powstały prace takie jak; zajączek z filcu, zajączek papierowy, pisanki, kurczaki i kwiaty w doniczce. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia składania papieru. Techniką origami powstały pudełka, pieski, skaczące żabki, żurawie i wiele innych „dzieł”.
Dla starszych dzieci i młodzieży, zostały zorganizowane „Spotkania z Sienkiewiczem”, przedstawicielem pięknej polszczyzny, laureatem literackiej nagrody Nobla.
Pięciodniowy cykl Spotkań, obejmował przybliżenie biografii pisarza, konkurs wiedzy ”Z życia i twórczości Henryka Sienkiewicza” oraz czytanie fragmentów powieści „W pustyni i w puszczy” i powieści „Krzyżacy”. Nowele „Janko Muzykant”, „Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela”, „Latarnik”, zostały przeczytane w całości. Praca z tekstem, była zarówno wyzwaniem jak i rozrywką dla uczestników Spotkań. W utworach wyszukiwane były archaizmy, piękne słowa, najciekawsze cytaty. Niejednokrotnie wywoływały sporo emocji i dyskusji, które uzupełniane były anegdotą lub mniej znaną informacją dotyczącą podróży lub osoby Henryka Sienkiewicza. Ciekawostką taką była między innymi informacja o pobycie H. Sienkiewicza w Grabowszczyku, majątku braci Czachórskich. Do czytanych tekstów wykonane zostały ilustracje. Wszystko, zapisane odręcznym pismem na kartkach i kartonach, zostało upięte na tablicy wystawowej tak, że powstała bogata prezentacja jego twórczości.
Utwory Henryka Sienkiewicza czytali: zastępca dyrektora Zespołu Szkół w Wysokiem Pan Krzysztof Mróz, nauczyciele: Pani Agnieszka Bartnik, Lidia Kuryło i Lucyna Lewko, pedagog szkolny Pani Anna Bartoń oraz uczniowie Wiktoria Sciblia i Julia Szałacha. a także Pani Elżbieta Stankiewicz dyrektor biblioteki i zaprzyjaźniony z biblioteką Pan Henryk Knap.
Podsumowanie „Spotkań z Sienkiewiczem” odbyło się 4 marca w sali Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość z/s w Wysokiem przy licznej publiczności. Tego dnia przybyli uczniowie i nauczyciele szkoły podstawowej i gimnazjum oraz dyrektor Zespołu Szkół w Wysokiem, przedstawiciele KGW Wysokie, Prezes Stowarzyszenia nad Łabuńką i Pani sołtys sołectwa Bortatycze. Nie zabrakło dyrektora biblioteki i bibliotekarzy gminy Zamość. Zaproszenie przyjęła również Pani Danuta Zwolińska instruktor Książnicy Zamojskiej. Na zakończenie Spotkań z Sienkiewiczem, prezentowana była I część Trylogii. Obszerne fragmenty „Potopu” czytał Pan Aleksander Sagan, dyrektor Zespołu Szkół w Wysokiem. Dalszy fragment powieści recytował z pamięci Michał Waśko, uczeń gimnazjum w Wysokiem. Jego interpretacja tekstu była na najwyższym poziomie, były to wręcz popisy oratorskie. Oczywiście od publiczności otrzymał wielkie brawa i gratulacje. Ostatnim punktem Spotkania było wręczenie podziękowań, dyplomów i nagród laureatom konkursu oraz osobom współpracującym przy organizacji „Spotkań z Sienkiewiczem”
Wydarzeniu towarzyszyła wystawa twórczości noblisty w wykonaniu osób biorących udział w Spotkaniach. Uważny obserwator wystawy zauważył, że oprócz rysu biograficznego Henryka Sienkiewicza i ilustracji, wystawa zawierała ciekawy układ i różnorodność informacji. Rysunek, kolaż, szkic, komiks, rebusy, cytaty i archaizmy sprawiały, że przy wystawie należało zatrzymać się na dłużej. Przygotowanie jej, przysporzyło autorom prac trochę trudu ale i satysfakcji. A przecież o to chodzi, by czas wolny spędzić miło, przyjemnie i pożyteczne. (St. kustosz FB Wysokie Teresa Welcz)