Służba Więzienna czyta dzieciom w BPGZ w Mokrem! 🌞

Wakacje z Biblioteką

Służba Więzienna czyta dzieciom!

27 lipca 2021

Wakacje z Biblioteką - Służba Więzienna czyta dzieciom! (kolaż ze zdjęć)

W programie:

– Tradycyjnie, jak przystało na bibliotekę, zajęcia rozpoczynamy od „Bajki, wierszyka, rymowanki…” – a na dziś przygotowaliśmy wiersz Piotra Korońskiego „Warto pomagać” oraz „O wartościach” Joanny Elwartowskiej. W tym dniu specjalnie dla uczestników wakacyjnych zajęć w bibliotece czytają PRACOWNICY ZAKŁADU KARNEGO z Zamościa (Służba Więzienna czyta dzieciom!). Oba utwory zostały dobrane tak, aby nawiązywać do przyświecającym spotkaniu celom wychowawczym: po pierwsze promocję czytelnictwa; po drugie uświadomienie jak ważne w społeczeństwie są zasady i wartości, a zwłaszcza wzajemna pomoc!

– Temat przewodni: 23 czerwca Dzień Służby Publicznej (Służbę publiczną należy rozmieć szeroko. To nie tylko urzędnicy centralni i samorządowi, ale również policjant, strażak, funkcjonariusz służb więziennych czy pracownik biblioteki). Krótka pogadanka z dziećmi – służby publiczne w Polsce i ich zadania.

– Funkcjonariusze Zakładu Karnego z Zamościa opowiadają dzieciom i młodzieży o pracy za murem i nie tylko, bo jak się dowiadujemy czynnie angażują się w szereg akcji na rzecz społeczeństwa również poza murami więziennymi, między innymi biorąc udział w wielu akcjach charytatywnych. W niesienie pomocy najbardziej potrzebującym często włączają się sami więźniowie, co w procesie resocjalizacji jest niezwykle cenne, aby po odbyciu kary przywrócić tych ludzi społeczeństwu, jako pełnoprawnych obywateli.

W trakcie spotkania funkcjonariusze rzeczowo odpowiadali na pytania uczestników dotyczące funkcjonowania Zakładu Karnego od środka: codziennej pracy, potrzebnego przeszkolenia, umundurowania pracowników; zapytania o środki ochrony stosowane w szeregach Służby Więziennej czy współpracę z innymi służbami publicznymi. Podczas spotkania padło także nurtujące pytanie o sytuacje skrajne, jak zagrożenie życia podczas pełnienia służby i co za tym idzie – sposoby ochrony własnej. W odpowiedzi funkcjonariusze zaprezentowali szybki kurs samoobrony, do którego bezpośrednio zaprosili uczestników.

– Wizyta gości to jednocześnie moc atrakcji, chociażby prezentacja psa tropiącego imieniem NORI. Uczestnicy w większości po raz pierwszy mieli okazję posłuchać jak wygląda praca czworonożnych pracowników Służby Więziennej, z czym na co dzień muszą się zmierzyć i jak wygląda ich przygotowanie do pełnienia służby.

– Największym zainteresowaniem cieszył się pokaz pojazdu operacyjno-konwojowego, który znajduje się na wyposażeniu jednostki. W tym punkcie spotkania nikt się już nie krępował – dzieci korzystając ze swoich naturalnych cech, jak spontaniczność i ciekawość, w bardzo szybkim tempie opanowały cały pojazd 🙂 A oto krótka recenzja dzieci tuż po przejażdżce samochodem służbowym Zakładu Karnego: „Było strasznie fajnie!” 🙂

Dziękujemy Funkcjonariuszom za każdy uśmiech na twarzach dzisiejszych uczestników wakacyjnych zajęć w bibliotece!!!!

Ogromne podziękowania dla kpt. Jarosława Małeckiego (Rzecznika Prasowego Dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu), dla st. kpr. Karola Kycko oraz dla sierż. sztab. Dawida Rudego – za przyjęcie zaproszenia, spotkanie promujące czytelnictwo oraz postawę służby społeczeństwu. Dziękujemy!!!! (BPGZ, bibliotekarz Anna D.)

Zajęcia zorganizowała, przygotowała i poprowadziła bibliotekarz Anna Dubel