Podsumowanie ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Malowane poezją” za 2023 rok

Konkurs plastyczny ph. „Poezja i Bajka Słowem i Pędzlem Malowana” jest jednym z wielu konkursów, które organizuje i przeprowadza Biblioteka Publiczna Gminy Zamość z/s w Mokrem. Konkurs ten na stałe wpisał się w historię biblioteki i w związku z tym jak każdego roku już od kilku lat zwycięskie i wyróżnione prace naszych artystów są wysyłane na drugi etap do Gminnej Biblioteki Publicznej w Aleksandrowie. Zadaniem uczestników tego konkursu było namalowanie ilustracji do wybranego wiersza. Celem konkursu jest zachęcenie i zainspirowanie młodych czytelników do sięgania po utwory literackie, do czytania poezji, jej interpretowania i obrazowania. Na konkurs do Gminnej Biblioteki Publicznej w Aleksandrowie wpłynęło 1969 prac z całej Polski. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych prac znalazły się również ilustracje naszych czytelników. Nagrodzony w kategorii klas I – III został Szymon Kania – Szkoła Podstawowa w Żdanowie za pracę pt. „Chory kotek” Stanisława Jachowicza. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Ada Oryszczak, Młodzieżowy Dom Kultury w Zamościu za pracę pt. „Słoneczniki” Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej. W kategorii klas IV – VI nagrodzona została Kinga Trych, Osiedlowy Dom Kultury „Okrąglak” w Zamościu – „Ptasie radio” Juliana Tuwima. W kategorii klas VII – VIII nagrodzona została Gaja Kondrat, Stowarzyszenie „Drukarnia Wyobraźni” w Zamościu – „Cuda i dziwy” Juliana Tuwima. Do wystawy zakwalifikowali się: Jan Nogas, Szkoła podstawowa w Lipsku – „Koty” Marii Duławskiej; Natalia Adams, Osiedlowy Dom Kultury „Okrąglak” w Zamościu – „Kaczka Dziwaczka”; Aleksandra Bondyra, Szkoła Podstawowa w Mokrem – „Nad Niemnem” Ludwika Kondratowicza; Amelia Mendel, Młodzieżowy Dom Kultury w Zamościu – „Karuzela” Antoneta wiersze Anny Bednarek.

Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy. Jednocześnie zachęcamy do uczestniczenia w naszych konkursach i innych działaniach organizowanych w naszej bibliotece.

Opracowała st. kustosz Dorota Waga/BPGZ Mokre