„Męskie czytanie z Tomaszem Karolakiem”

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej „OJCE I DZIATKI”

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej "OJCE I DZIATKI". MĘSKIE CZYTANIE Z TOMASZEM KAROLAKIEM w Aeroklubie Ziemi Zamojskiej. Na zdjęciu aktor i grupa dzieci. W tle szybowiec.

„MĘSKIE CZYTANIE Z TOMASZEM KAROLAKIEM”

14 września grupa najmłodszych czytelników Biblioteki Publicznej Gminy Zamość z/s w Mokrem, wraz z uczniami Szkoły Podstawowej w Lipsku, wzięła udział w akcji „Męskie czytanie z Tomaszem Karolakiem”, zorganizowanej przez Fundację Czas Dzieci. Na miejsce spotkania wybrano Aeroklub Ziemi Zamojskiej. To właśnie tej instytucji oraz Książnicy Zamojskiej zawdzięczamy wizytę jednego z najbardziej rozpoznawalnych aktorów telewizyjnych. Obie te instytucje stały się partnerami przedsięwzięcia na skalę krajową, jakim jest Festiwal Literatury Dziecięcej „OJCE I DZIATKI”. Festiwal wystartował w maju i potrwa do grudnia! Swoim działaniem objął m. in. Warszawę, Radom, Wrocław, Opole, Gdynię, Sopot, Lublin, Katowice, Dąbrowę Górniczą, a 13 września – Zamość. Główna idea tej ogólnopolskiej inicjatywy, to przede wszystkim promocja czytelnictwa wśród dzieci. Adresatami są również młodzież, rodzice, dziadkowie, nauczyciele, opiekunowie, osoby na co dzień pracujące z dziećmi i książką. Ten międzypokoleniowy charakter festiwalu kieruje swoje działania czytelnicze do dzieci „w kontekście rodziny, jako miejsca, w którym wykształcane i utrwalane są nawyki czytelnicze” (jak czytamy na stronie organizatora https://festiwalliteraturydzieciecej.pl/): „Rodzina to system wartości, pamięć o korzeniach i historii. Wspólne, aktywizujące działania wokół książek mają wspierać rodziców i dziadków w ich rolach, wzmacniając więzi międzypokoleniowe i stanowiąc opozycję dla szybko postępujących zmian technologicznych i społecznych alienacji generacyjnych. Festiwal ma być sposobem na spędzenie czasu z książką i ze sobą nawzajem inspirująco, literacko i rodzinnie.” – w  ten sposób Fundacja podkreślając rolę książki, jako łącznika między pokoleniami.

„Męskie czytanie z Tomaszem Karolakiem”, to kolejna inicjatywa łącząca pokolenia, poprzez którą organizatorzy dodatkowo chcieli udowodnić, że: „Książki to nie tylko sprawa dla dziewczyn. Jest również mnóstwo książek dotyczących zainteresowań typowo chłopięcych. Chcemy pokazać, że stereotyp mówiący o tym, że mężczyźni nie czytają jest błędny. W ramach cyklu z dziećmi spotykają się i czytają mężczyźni uchodzący za synonim męskości i jednocześnie budzący podziw i szacunek”. Oprócz innowatorskiego podejścia do kwestii czytelniczych, główny organizator festiwalu zadbał także o oryginalność miejsca. Dzięki takiemu połączeniu uczestnicy nie tylko mieli okazję wysłuchać wierszy Juliana Tuwima i odkryć go na nowo, tym razem w męskim wykonaniu Tomasza Karolaka, ale również przy okazji skorzystać z atrakcji przygotowanych przez Aeroklub – a trochę się działo: pokazy spadochroniarzy, szansa na przymierzenie strojów skoczków, pamiątkowe zdjęcia w samolocie, pokazy lotnicze, fachowe porady pilotów i możliwość zaspokojenia ciekawości dla tych, którzy są głodni wiedzy. W imieniu własnym i naszych najmłodszych czytelników, dziękujemy organizatorom imprezy za te niezapomniane chwile!!!

(relację oprac. bibliotekarz Anna Dubel)