Dzień z MISIEM 🐻

 

Dzień Pluszowego Misia z Małgorzatą Skowron


Konkurs Plastyczny na Dzień Pluszowego Misia 2021 (kolaż z prac plastycznych)


25 listopada na całym świecie dzieci świętują Dzień Pluszowego Misia. Tradycja tego święta rozpoczyna się w roku 2002, kiedy to po raz pierwszy zaczęto obchodzić urodziny misia w setną rocznicę powstania maskotki. Tak zrodziła się tradycja, która nieprzerwanie trwa po dziś dzień. Biblioteka Publiczna Gminy Zamość w Mokrem również tradycyjnie, od wielu lat, organizuje z tej okazji spotkania dla najmłodszych czytelników i już po raz drugi z rzędu spotkanie to odbywa się w trybie online z wykorzystaniem platformy Zoom.

Tegoroczne wspólne celebrowanie urodzin najsłynniejszego pluszaka, Dyrektor Biblioteki Elżbieta Stankiewicz rozpoczęła urodzinowymi życzeniami i niespodzianką – z „bajkowym kuferkiem” witamy Panią Małgorzatę Skowron, poetkę z Hrubieszowa adresującą swoje wiersze właśnie do najmłodszych. Twórczość Pani Małgorzaty emanuje ciepłem, dziecięcą radością i idealnie wpisuje się w atmosferę misiowego przyjęcia: „W twórczości poetki odnajdujemy wzruszający i prosty przekaz, pozbawiony chaosu […]. Dodatkowym atutem tej poetyki jest sylabiczność wierszy, przejrzysta wersyfikacja i obrazowość, która doskonale współgra z rymem […]. Obcowanie z [tą] poezją to oczyszczający powrót do dzieciństwa i natury na nowo odkrywanej. […]. Z pewnością [wiersze te] ucieszą serca każdego odbiorcy, bo w każdym z nas drzemie dziecko” („O poezji Małgorzaty Skowron; fragm. z tomiku „Marzenia niemieszczące się w tornistrze”, s. 71).

Same już tytuły wydanych przez autorkę tomików zapowiadają kolorowy świat fantazji: „Marzenia niemieszczące się w tornistrze”, „Dokąd wiodą ścieżki fantazji”, „W krainie, gdzie czas miło płynie”, „Drzwi do przygody”, czy „Bajkowy kuferek”. Bajeczną podróż u boku swojego ulubionego misia, towarzysza wielu spotkań autorskich, Pani Małgosia rozpoczęła wierszem „Rezolutna Ola” (z tomu „Marzenia niemieszczące się w tornistrze”). Otwierając „kuferek” poetka zabiera dzieci zgromadzone przed monitorami w świat „czarującej krainy” kolejnych tomików. W podróż po bajecznych zakątkach przenosimy się oczywiście z misiami, które dzieci zabrały ze sobą na spotkanie.

Na tym nie koniec urodzinowych niespodzianek: w prezencie od autorki dla wszystkich misiaczków i przyjaciół pluszowego misia – teatrzyk Kamishibai, czyli teatr ilustracji. Jest to technika opowiadania wywodząca się z Japonii, wykorzystująca plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą skrzynkę, w której przedstawiane są kolejne fragmenty bajki. W repertuarze teatrzyku z okazji Dnia Pluszowego Misia dwie opowieści, pt. „Dylemat żabki” oraz „O pogodnej Błękitce i burzliwej Czarnocie”. A w dalszej części spotkania tańce w rytm piosenki „Jadą, jadą misie”, zaś na koniec mini konkurs plastyczny dla uczczenia króla parkietu – MISIA! W ramach zadania konkursowego dzieci zilustrowały wiersz Pani Małgorzaty Skowron „Lala i Miś”. Na konkurs wpłynęły 23 prace wykonane przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Białowoli oraz Wysokiem. Wszystkie nadesłane ilustracje zostały nagrodzone książeczką z autografem poetki. Gratulujemy i oczywiście zachęcamy do dalszego odkrywania „bajkowego kuferka”, pełnego fantastycznych wierszy Pani Małgosi! (BPGZ; Anna Dubel)

Print Friendly, PDF & Email