Konkurs Recytatorski O LAUR NAJLEPSZEGO RECYTATORA GMINY ZAMOŚĆ 2017, pod patronatem Wójta Gminy Zamość – rozstrzygnięty!
W dniach 6 – 7 kwietnia 2017 roku, w Bibliotece Publicznej Gminy Zamość z/s w Mokrem, już po raz jedenasty odbył się konkurs recytatorski dla dzieci i młodzieży z terenu Gminy. W tym roku temat konkursu brzmiał „Rzeka Wisła”. W zmaganiach poetyckich wzięło udział 52 uczestników. W pierwszym dniu komisja w składzie Panie: Maria Duławska, Krystyna Sikorska, Barbara Gała i Katarzyna Figura – wysłuchała 33 recytatorów w następujących kategoriach: klasa 0 i przedszkole,
klasy I – III.
Nagrody otrzymali:
Kategoria klasa 0 i przedszkole:
I miejsce – Hołowińska Nikola (Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Kalinowicach)
II miejsce – Czerwonka Julia (Szkoła Podstawowa w Lipsku)
III miejsce – Bartoń Antek (Zespół Szkół w Wysokiem)
Wyróżnienie – Lachowska Natalia (Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Kalinowicach)
Kategoria klasy I – III:
I miejsce – Ziarkiewicz Oliwia (Zespół Szkół w Wysokiem)
II miejsce – Greszta Karolina (Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Kalinowicach)
III miejsce – Grątkowska Iga (Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Borowinie Sitanieckiej)
Wyróżnienie – Adrian Kudyk (Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Kalinowicach)
W drugim dniu zmagań komisja (Panie: Maria Duławska, Danuta Zwolińska i Katarzyna Figura) wysłuchała 19 uczestników z kategorii klas IV – VI i gimnazjum oraz przyznała następujące nagrody:
Kategoria klas IV – VI:
I miejsce – Gracjan Grątkowski (Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Borowinie Sitanieckiej)
II miejsce – Karol Mazur (Zespół Szkół w Wysokiem)
III miejsce – Małgorzata Selech (Szkoła Podstawowa im. Batalionów Chłopskich w Wólce Wieprzeckiej)
Wyróżnienie – Maja Panas (Szkoła Podstawowa w Pniówku)
Kategoria gimnazjum:
I miejsce – Gabriela Nadolska (Zespół Szkół w Sitańcu)
II miejsce – Paulina Mazur (Zespół Szkół w Wysokiem)
III miejsce – Wiktoria Antoszczak (Zespół Szkół w Sitańcu)
Wybór laureatów nie był łatwy! Uczestnicy prezentowali po dwa wybrane teksty poetyckie. Poziom prezentacji był wysoki, dzieci przygotowały się sumiennie a wszystkie utwory recytowane były z pamięci. Po burzliwych i długich obradach komisji ogłoszono wyniki – w tym roku LAUR „nie Ogniem i mieczem, ale słowem” (jak trafnie podsumowała Pani Maria Duławska) wywalczyły: Marta Słotwińska (klasa II, Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Kalinowicach)
oraz Paulina Kyc (klasa V, Szkoła Podstawowa w Lipsku).
Każdy z uczestników otrzymał z rąk Dyrektor Biblioteki i członków jury nagrodę książkową oraz dyplom upamiętniający uroczyste ogłoszenie wyników XI EDYCJI KONKURSU RECYTATORSKIEGO (w drugim dniu obecnością zaszczycił nas Zastępca Wójta Gminy Zamość – Pan Konrad Dziuba). Za włożoną pracę i zaangażowanie w przygotowanie recytatorów dyplomy otrzymali również opiekunowie i nauczyciele.
Miłym akcentem w tych dniach było spotkanie z Jolantą Marcollą – autorką prac z wykorzystaniem fotografii, filmu i video, która od 1975 podjęła indywidualną aktywność artystyczną, włączając w krąg swoich dotychczasowych zainteresowań również grafikę książkową i ilustracje. Pani Jola w trakcie trwania obrad komisji konkursowej zapewniła uczestnikom wyśmienitą zabawę! W pierwszym dniu poetyckich zmagań dzieci wzięły udział w mini konkursie na najoryginalniejsze imię dla czarownicy, którą autorka przywiozła ze sobą (obok propozycji jakie padły: Jadzia, Kunegunda, Strach-Dziwaczna Czarownica, Wiedźma Stara, Stasia Czarownica, Wielki Ząb, Czarownica Emma – drogą demokratycznego głosowania wygrała Wiedźma Edźma) oraz na najlepszą ilustrację do fragmentu książeczki „Wiedźmy i czarownice” (galerię prac obrazujących jedną z szesnastu wiedźm imieniem „Zgryzota” można obejrzeć w naszej bibliotece).
Drugiego dnia młodzież miała okazję dowiedzieć się „Jak powstaje książka”. Były drobne nagrody, wiele śmiechu i pamiątkowe selfie z przesympatyczną Wiedźmą Edźmą (dodam tylko, że po raz pierwszy mieliśmy okazję w murach naszej biblioteki gościć tak nietypową postać – czarownicę, która wzbudziła wśród zgromadzonych wiele entuzjazmu i sympatii , a to wszystko za sprawą oryginalnego pomysłu i indywidualnej pracy Pani Joli).
Podsumowując całokształt (recytacje, złote LAURY, spotkanie z oryginalną ilustratorką, czarownicę jedyną w swoim rodzaju i niezwykłą atmosferę uroczystej gali wręczenia nagród) – to była wyjątkowa edycja!