Kluczem do odkrywania kultury kraju jest KUCHNIA!

KLUCZEM DO ODKRYWANIA

KULTURY DANEGO KRAJU JEST KUCHNIA

PODRÓŻE KULINARNE z Anną Zgnilec

Premiera książeczki kucharskiej Pani Anny Zgnilec (na zdjęciu Pani Ania i Dyrektor Biblioteki Elżbieta Stankiewicz). Zdjęcie wykonane pod altanką. Panie stoją obok stołu zastawionego przetworami domowej roboty.

Każdy pretekst do podróży jest dobry. Tym razem przy wyborze kolejnego kierunku naszych bibliotecznych wędrówek po świecie, kierowaliśmy się żołądkiem. Dla stale podróżujących ten wybór będzie wręcz oczywisty, bowiem najlepszym sposobem na odkrywanie kultury danego kraju, jest właśnie kuchnia – jedzenie to klucz do poznania ludzi, w końcu nie bez powodu każde udane spotkanie nieodzownie łączy się z dobrym posiłkiem. Z naszym pomysłem na podróż ze smakiem docieramy do serca naszej regionalnej kultury. Z pewnością wszyscy pamiętamy smaki z dzieciństwa – dania, które na samą myśl sprawiają, że stajemy się głodni. Właśnie dla tych wszystkich nienasyconych wrażeń, przygotowaliśmy podróż tropem lokalnych smaków i zapachów. Dokładnie 4 sierpnia, w poszukiwaniu przygód kulinarnych, udaliśmy się w eskapadę z Przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Zawadzie, z Panią Anną Zgnilec. Pani Ania zainspirowała nas do kontynuowania podróży po tej części naszej tradycji, która „pachnie i smakuje”. Spotkanie było jednocześnie premierą autorskiej książki naszego gościa. Pani Ania skrupulatnie zebrała garść najlepszych przepisów, które od lat skrywane były w domach naszych babć, ale o tym czego możecie się Państwo spodziewać po tej publikacji, najlepiej opowie sama autorka: „Pomysł na zebranie przepisów kulinarnych zrodził się po pierwszej audycji Radiowa Kuchnia Katolickiego Radia Zamość. Nasze Koło Gospodyń Wiejskich w Zawadzie zostało poproszone o prezentację receptur, jakie posiadamy w swoich domach, stąd znaczna ich część jest tradycyjna – domowa. Znajdą Państwo wśród nich przepisy starsze, jak również te zupełnie nowe. Źródłem inspiracji są tradycyjne książki kucharskie, zeszyty z przepisami naszych babć i mam, które przekazywano nam w naszych rodzinach z pokolenia na pokolenie. Intencją tej publikacji jest ocalenie tej części naszej regionalnej tradycji, która pachnie i smakuje. Wiadomo, że w dzisiejszych czasach wiele osób chętniej posługuje się Internetem, ale forma papierowa pewniej pozwala na zachowanie oraz przekazanie kultury oraz wiedzy kulinarnej naszego regionu. W książce zawarto tylko małą cząstkę przepisów jakie udało się zebrać, jednakże mam nadzieję, że chociaż ta skromna część zainspiruje młode pokolenie do kontynuowania tradycji kulinarnych naszej społeczności oraz zaowocuje pysznymi wypiekami i nie tylko! Zapraszam na krótką wycieczkę po kuchni…”.

My również szczerze zachęcamy do kontynuowania przygody z kuchnią naszego regionu i nie tylko…, już 11 sierpnia poznamy tajniki kuchni japońskiej. Podobno Japonia to kraj, w którym znajduje się najwięcej restauracji w stosunku do liczby mieszkańców, sami zaś Japończycy ponoć rzadko stołują się w domu. Natomiast Tokio, jest miastem z największą liczbą przyznanych gwiazdek Michelin. Czy faktycznie jest to prawdą i czego oprócz sushi możemy spodziewać się po japońskiej kuchni, wkrótce dowiemy się z relacji Pana Konrada Dziuby. Zapraszamy do podróżowania z naszą biblioteką!

(oprac. bibliotekarz Anna Dubel)

PRZEPISY KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH W ZAWADZIE (przepisy zebrała Przewodnicząca Koła Pani Anna Zgnilec;

przepisanie, opracowanie graficzne okładki i druk pierwszych premierowych egzemplarzy książeczki – bibliotekarz Anna D.)