Talenty w Gminie Zamość

18 grudnia 2019 r., w Bibliotece Publicznej Gminy Zamość z/s w Mokrem, miało miejsce uroczyste wręczenie dyplomów i nagród w VI-tej edycji konkursów: literacko-poetyckiego „ODKRYWAMY TALENTY POETYCKIE” oraz fotograficznego „SKARBY GMINY ZAMOŚĆ”. Na zdjęciu Dyrektor Biblioteki Elżbieta Stankiewicz przemawia do zebranych uczestników konkursów.

18 grudnia 2019 r., w Bibliotece Publicznej Gminy Zamość z/s w Mokrem, miało miejsce uroczyste wręczenie dyplomów i nagród w VI-tej edycji konkursów: literacko-poetyckiego „ODKRYWAMY TALENTY POETYCKIE” oraz fotograficznego „SKARBY GMINY ZAMOŚĆ”, nad którymi patronat objął Wójt Gminy Zamość. Obydwa konkursy organizowane są przez naszą bibliotekę cyklicznie, co dwa lata. Nadrzędnym ich celem jest przede wszystkim danie szansy osobom, które ukrywają swój dorobek, umożliwienie im prezentacji własnej twórczości na forum. W tych konkursach udział biorą wyłącznie sami pasjonaci poezji i fotografii, którzy oprócz talentu posiadają dodatkowo odwagę, aby pochwalić się swoją pasją przed szerszym gronem; z tego też względu oba konkursy mają dość kameralny charakter. Nie każdy może popisać się dobrym piórem czy okiem, nie każdy także posiada w sobie tyle odwagi.

Łącznie do powyższej edycji zgłosiło się siedemnastu odważnych artystów. Komisja w składzie: Maria Duławska, Elżbieta Stankiewicz, Małgorzata Podoba, Zofia Kosiorek-Poździk, Maria Barbara Gała oceniła oraz nagrodziła nadesłane prace według podziału na kategorie: dzieci, młodzież, osoby dorosłe. Jednakże wszyscy bez względu na wiek, którzy zgłosili swoje prace, i którzy połknęli bakcyla – piszą, fotografują, tworzą … zasługują na wyraz uznania, gdyż sztuki te nie należą do łatwych: jedna fotografia, pojedynczy kilkuwersowy wiersz może wyrażać więcej niż wielostronicowy tekst lub kilkugodzinne przemówienie! Nie każdy posiada tak precyzyjne wyczucie. Warto jednak doskonalić się w dziedzinach, które pozwalają nam zarejestrować wszystko to, co jest cenne, piękne, niestety ulotne w obliczu bezlitosnego czasu. Nagrodą samą w sobie, jest fakt uchwycenia czegoś, co w jakiś sposób inspiruje, pobudza do refleksji i działania. Każdy uczestnik konkursu ma zatem, jak słusznie zwróciła na to uwagę Pani Zofia Kosiorek-Poździk, prawo czuć się zwycięzcą: „To, że ktoś ma pierwsze czy drugie miejsce, nie jest tu największą nagrodą. Najcenniejsze jest to miejsce, czas, chwila na zawsze zapisane w kadrze”. Pani Zofia oprócz wyraźnego zaakcentowania sedna tych konkursów – podstawowego znaczenia bycia artystą, dała uczestnikom kilka wskazówek jak prawidłowo przygotować się do fotografowania. Mamy nadzieję, że garść tych cennych porad sprawi, że uczestnicy tej lekcji pewniej będą spoglądać na świat przez wizjer aparatu.

Dziękujemy wszystkim odważnym za zaprezentowanie swoich prac! Dziękujemy również Pani Barbarze Cywińskiej – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bychawie, za pomoc przy wręczaniu dyplomów i nagród laureatom powyższych konkursów, a także za pozytywne podsumowanie: „Gmina bogata w utalentowanych mieszkańców i nadzwyczaj przyjazna biblioteka. Miło było znowu zagościć w Biblioteka Publiczna w Mokrem”. Podziękowania dla Pani Joanny Giruć – Rzeczniczki Prasowej Aeroklubu Ziemi Zamojskiej oraz dla Pana Grzegorza Antoniuka – Sołtysa Sołectwa Mokre, również za pomoc w trakcie uroczystości. I oczywiście dziękujemy szanownej komisji za zaangażowanie i profesjonalną ocenę nadesłanych prac.

Poniżej prezentujemy oficjalne wyniku konkursu:

– w konkursie literacko-poetyckim  „ODKRYWAMY TALENTY POETYCKIE”:

W kategorii dzieci i młodzież ze szkoły podstawowej przyznano dwa miejsca drugie dla Sylwii Sołoduchy i Gabriela Zawadzkiego. W kategorii dorośli drugie miejsce otrzymali: Krystyna Sikorska, Krzysztof Czerwieniec. Trzecie miejsce powędrowało do: Anny Zgnilec oraz Teresy Bil. Przyznano także wyróżnienia dla: Jadwigi Wagi, Wojciecha Suchowicza, Mirosława Zamsa.

– w konkursie fotograficznym „SKARBY GMINY ZAMOŚĆ”:

I miejsce: Anna Zgnilec za zdjęcie zatytułowane „Pisklęta”

II miejsce: Wiesław Łyś za fotografię, pt. „Ognisko”

III miejsce: Patryk Czerwieniec za zdjęcia, pt. „Szczygieł”

Wyróżnienia: Barbara Hrabowska, Anna Soboń, Małgorzata Wołoszyn, Krzysztof Czerwieniec, Irena Sokołowska

(oprac. bibliotekarz Anna Dubel)

GRATULUJEMY!!!