FERIE W BIBLIOTECE, FILIA WYSOKIE

FERIE w Filii w Wysokiem 2019. Na zdjęciu bibliotekarka Karolina z grupą dzieci i młodzieży podczas prowadzenia zajęć.

FERIE W BIBLIOTECE, FILIA WYSOKIE

W dniach 12-21.02.2019r. odbyły się ferie w bibliotece pt. „Ferie z wierszem”. Uczestnicy codziennie odczytywali znane i lubiane przez wszystkich wiersze takie jak: „Samochwała” Jana Brzechwy, „Pan Hilary” Juliana Tuwima, czy liczne wiersze Marii Konopnickiej. Z każdego wiersza płynął morał, o którym dyskutowaliśmy i dzieliliśmy się swoimi spostrzeżeniami. Przez ferie utworzyliśmy także „Serce z serc” – wielkie serce składające się z kilkudziesięciu małych serduszek. Każdy uczestnik mógł dołożyć swoją „cegiełkę” do wielkiego serca. Uczestnicy stworzyli także zakładki do książek z filcu w kształcie reniferów oraz bałwanów.  Królowały także gry planszowe, szachy, warcaby, rebusy i kolorowanki. Jednak największym zainteresowaniem cieszyły się edukacyjne gry komputerowe oraz gry ruchowe na X-BOX.

Najważniejszym dniem całych ferii był 21.02.2019r. gdzie w filii w Wysokiem przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Wysokiem, odbyło się uroczyste zakończenie ferii połączone ze Światowym Dniem Kota.

Uczestnicy poznali historię kotów, jak „powstały” oraz dlaczego w dzisiejszych czasach istnieje tyle gatunków i ras. Rozróżniliśmy koty małe i koty duże oraz krótko je scharakteryzowaliśmy, a następnie na tablicy zrobiliśmy wykres przedstawiający podział naszych futrzastych przyjaciół. Niektórzy uczestnicy byli zaskoczeni tym, że nasz domowy, pospolity „Mruczek” ma tak wiele wspólnego z królem wszystkich zwierząt – lwem lub szybkim i zwinnym tygrysem!

W dalszej części skupiliśmy się na kotach domowych. Opowiedzieliśmy sobie jak je pielęgnować, kiedy i czym karmić, jak ważny jest drapak dla kocich pazurów i czy zawsze pies i kot muszą się nie lubić. Następnie przeszliśmy do kotów w literaturze. Poznaliśmy najsławniejsze koty w książkach i wierszach, ale też w bajkach i filmach animowanych. Królował oczywiście „Kot w butach”, którego zresztą historię przeczytaliśmy.

Po części „teoretycznej” nadszedł czas na chwilę relaksu i odprężenia, z tego też powodu wykonaliśmy na plecach kolegów „koci masaż”, co spotkało się z wielką aprobatą. Gdy poczuliśmy się prawie jak tytułowe futrzaki – pobawiliśmy się tym, co koty lubią najbardziej, czyli… WŁÓCZKĄ!  Ku uciesze dzieci doszliśmy po nitce do kłębka, co uczestnikom nie sprawiło większego problemu.

Po zabawie wszyscy udali się na zajęcia ruchowe do Gminnego Ośrodka Kultury, by dokończyć świętowanie Międzynarodowego Dnia Kota.

Zdjęcia własne oraz dzięki uprzejmości GOK Wysokie.

Mł. bibliotekarz Karolina Hałasa