Ewa Kassala – „O sile kobiet w historii i nie tylko…Literacka opowieść o silnych kobietach starożytności”

29 września 2023r. Biblioteka w Mokrem gościła polską pisarkę Ewę Kassala – właściwie Dorotę Stasikowską – Woźniak, autorkę m.in. jedynej na świecie trylogii o królowych starożytnego Egiptu.

Autorka wyświetliła nam krótki film o najpotężniejszych kobietach starożytnego Egiptu, który wprowadził nas w klimat, a zabawa ruchowa połączona z mówioną dodatkowo rozluźniła, nastroiła i rozbawiła pozytywnie uczestniczki spotkania.

Ewa Kassala przedstawiała bohaterki trylogii egipskiej, jako kobiety silne, Kobiety będące Faraonami. Hatszepsut, Nefretete, Kleopatra. Każda z Kobiet Faraonów była wielką osobowością, miały moc, potencjał i wiedziały czego chcą, jak rządzić Egiptem i pozbywać się przeszkód i problemów w dążeniu do celu.

Jedno z przesłań autorki to, to że „Każdy z nas ma szansę, by stać się legendą”

Ewa Kassala jest pisarką, a dodatkowo również jest trenerką oraz kreatorką akcji społecznych. Jest ekspertką do spraw równouprawnienia kobiet i mężczyzn, a także autoprezentacji i kreowania wizerunku. Kassala jest także scenarzystką. Prowadzi ponadto programy telewizyjne, a także konferencje. (wg.Wikipedia)

Ewa Kassala w swoich powieściach historyczno – obyczajowch w wyjątkowy sposób łączy narrację z prawdą historyczną.

Jej kolejnymi powieściami są powieści o silnych kobietach w Biblii, czyli o Marii Magdalenie, Królowej Saby i Semiramidzie. Wartka akcja powieści wciąga nas, ukazuje mocne charaktery i dynamikę zdarzeń. Jest też jak lustro – każdy może zobaczyć w niej swoje własne odbicie i utożsamić się z bohaterkami.

Jedną z maksym autorki są słowa – „Dbajmy o to, co mówimy. Wypowiadajmy dobre słowa – one tworzą naszą rzeczywistość, powodują, że lepiej nam się żyje.

Czasy Mieszka I są tłem do kolejnych powieści z cyklu „Słowiański szlak”, autorka przenosi nas na tereny dawnej Polski i Słowian. W magiczny świat dawnych bogów i wierzeń.

Autorka twierdzi, że „każdy z nas popełnia własne błędy, idzie własną drogą, błądzimy tak samo jak ci, którzy byli przed nami, to ludzkie. Ubolewam, że niestety dotyczy to też państw”.

Swoją wizytę w Mokrem autorka podsumowała jako przemiłe, energetyczne spotkanie z empatyczną i wrażliwą publicznością.

Zapraszam do lektury powieści Ewy Kassala, Elżbieta Stankiewicz

Print Friendly, PDF & Email