Dzień narodowej radości

Rozstrzygnięcie konkursu online

„230. Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja”

(pod patronatem Wójta Gminy Zamość)


Gratulujemy i serdecznie zapraszamy po odbiór nagród do Biblioteki Publicznej Gminy Zamość z/s w Mokrem – adres: Mokre 116, 22 -400 Zamość (Uwaga: nagrody otrzymują wszyscy uczestnicy konkursu).

Przebieg uroczystości (nagranie video):

Dyrektor Biblioteki: „Dzień dobry. Witam bardzo serdecznie na podsumowaniu konkursu online „230. Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja”. Wzięły w nim udział osoby dorosłe i uczniowie szkół Gminy Zamość. Ja tylko wspomnę, że nasze spotkanie będzie nagrywane i będzie później zamieszczone na stronie internetowej biblioteki, na Facebooku; także osoby, które nie chcą ukazywać swojego wizerunku, to proszę, aby nie włączały kamerki. Witam jeszcze raz bardzo serdecznie. Składam podziękowania dla Pani Dyrektor ze Szkoły Podstawowej w Pniówku – Pani Aliny Korneluk, Szkoły Podstawowej w Lipsku – Pani Moniki Gajak i Białowoli – Pani Bożeny Radlińskiej. Gościmy dzisiaj na naszym spotkaniu Wójta Gminy Zamość – Pana Ryszarda Gliwińskiego.

Witam jeszcze raz bardzo serdecznie wszystkich uczestników. W roku 2021 jedną z rocznic uchwalonych przez sejm Rzeczpospolitej Polskiej jest właśnie rocznica Konstytucji 3 Maja. Odchodzimy 230. Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, niewątpliwie jest to jedno z ważniejszych wydarzeń w historii Polski. Konstytucja jest aktem niosącym gwarancję swobód obywatelskich, tradycji chrześcijańskich, tolerancji i ogólnoludzkich wartości, formami upamiętniania wydarzenia oraz jego wpływem na kształtowanie się późniejszej tożsamości suwerennego narodu polskiego. Konstytucja 3 Maja, a właściwie konstytucja rządowa z dnia 3 maja uchwalona została 3 maja 1791 roku. Była to ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie, po konstytucji amerykańskiej, nowoczesną spisaną konstytucją. Konstytucja 3 Maja została ustanowiona ustawą rządową przyjętą tego dnia przez Sejm Czteroletni. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad, opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej, systemu politycznego Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Biblioteka Publiczna Gminy Zamość włączając się w obchody tego święta zorganizowała konkurs online, pod hasłem „230. Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Polsce”. Pytania do tego konkursu przygotowały Panie bibliotekarki, wszystkie pytania zebrała i opracowała Pani Dorota Waga, natomiast projekt dyplomów i oprawę techniczną zapewniła Pani Anna Dubel.

Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom, młodzieży, nauczycielom, którzy włączyli się w rozpropagowywanie tego konkursu, za przygotowanie uczniów do udziału w tym konkursie. Tutaj podziękowania, tak pięknie przygotowane, otrzymają nauczyciele, dyrektorzy szkół podstawowych, którzy włączyli się w naszą akcję. Dyplomy i nagrody tutaj ufundowane przez Wójta Gminy Zamość otrzymają osoby z największą ilością punktów w naszym konkursie.

Młodzież, która otrzyma nagrody, są to: Emma Adamczuk, Aleksandra Bajak, Krzysztof Bulak, Milena Czop, Tadeusz Figura-Wnuk, Gajak Michał, Krystian Greszta, Maja Gruszkiewicz, Agata Kniaź, Nikola Krzyżanowska, Kamila Kuźma, Wiktoria Kuźma, Lenczewska Gabriela, Lenczewska Oliwia, Lupa Amelia i Emilia, Magdalena Małek, Piotr Mateja, Mikołaj Pitwała, Lena Płoszaj, Klaudia Puhacz, Julia Pupiec, Agnieszka Rokosz, Nicole Romańczuk, Daria Sokołowska, Bartłomiej Stawarski, Paulina Ścirka.

W naszym konkursie brały udział również osoby dorosłe i największą ilość punktów otrzymali: Aneta Frączek, Elżbieta Hrabowska, Katarzyna Kowalczyk – Stawarska, Danuta Kuźma, Julia Niańko, Urszula Siemko, Patrycja Świerczek, Magdalena Węgrzyn i Krzysztof Wróblewski.

Bardzo serdecznie jeszcze raz wszystkim uczestnikom gratuluję, dziękuję za udział w naszym konkursie. Dodatkowymi nagrodami są jeszcze takie gadżety, które biblioteka otrzymała z Narodowego Banku Polskiego – jest kilka takich monet pięciozłotowych, są drobne broszury, między innymi „Co się zdarzyło w manko?” i jeszcze kilka takich wydanych – „Historia złotym się toczy” (są to takie krótkie informacje, książeczki o polskich złotych).

Jak już mówiłam gościmy dzisiaj na naszym rozstrzygnięciu Pana Wójta Ryszarda Gliwińskiego. Witam jeszcze raz bardzo serdecznie i proszę o kilka słów do naszych uczestników.”

Wójt Gminy Zamość Pan Ryszard Gliwiński: „Witam serdecznie wszystkich, organizatorów i uczestników kolejnego, gminnego konkursu organizowanego przez Bibliotekę Publiczną Gminy Zamość. Witam tych, którzy są na łączach dzisiaj z nami i tych, którzy będą później relację (z tego dzisiejszego wydarzenia) oglądać. Cieszę się, że przynajmniej w taki sposób możemy spotkać się, chwilę porozmawiać i zobaczyć. Tak jak Pani Dyrektor Elżbieta wspomniała, okazją do tego kolejnego konkursu, było nasze narodowe święto – 230. Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja – ważna data w polskiej historii, ale myślę, że wszyscy to czujemy, przynajmniej ci, którzy angażują się w tego rodzaju konkursy, w ten konkurs. Czujemy, że to nie tylko sama historia, ale też kwestia naszego codziennego bytu, życia w kraju teraz. Konstytucja 3 Maja z przed 230. lat niesie w sobie wiele wartości, czy wyzwań, dzisiaj także wciąż aktualnych. Tym bardziej takie zaangażowanie w konkurs, zaangażowanie w obchody rocznicy, kolejnych rocznic, kiedy jest to święto nasze narodowe, jest bardzo ważne i my w Samorządzie Gminy – Urząd Gminy Zamość stara się aktywnie włączać w przeżywanie na szczeblu gminnym tego święta. Niestety już po raz drugi z kolei nie udało nam się przeprowadzić żadnych publicznych przedsięwzięć. Stan epidemii to wykluczał. Wierzymy, że może w przyszłym roku już będzie powoli normalnie. W tym roku 3 maja mieliśmy zaplanowane spotkanie w Lipsku, wspólne przeżywanie Mszy Świętej i przy okazji 95-lecie i sztandar tej jednostki OSP Lipsko (jednostki, która zakładana była kilka lat po odzyskaniu niepodległości przez Polskę). Nie udało się tego przedsięwzięcia przeprowadzić, co prawda jeszcze o jubileuszu jednostki OSP myśleć będziemy w tym roku, natomiast w tych warunkach bardziej znaczenia nabierają tego typu przedsięwzięcia, jakie zorganizowała Biblioteka Publiczna Gminy Zamość; że możemy w ten inny sposób, nie publiczny, ale w ten inny sposób jeszcze spotkać się i uszanować tą wyjątkową datę w historii Polski i ten dzień, który jest dla nas świątecznym – dniem naszej narodowej radości. Jeszcze raz słowa podziękowania przede wszystkim na ręce Pani Dyrektor Pani Elżbiety, podziękowania dla niej i dla koleżanek z Biblioteki Publicznej Gminy Zamość. Podziękowania dla tych wszystkich, którzy włączyli się, przyjęli ofertę, zaproszenie biblioteki do udziału w tym konkursie. Szacunek i uznanie dla was, także jeszcze raz słowa podziękowania za wszystko. Wierzę w to, że za rok przy tej okazji, a w najbliższym czasie przy innych okazjach, będzie można się spotkać, czy wziąć udział, przyjąć zaproszenie do udziału w realizacji tego typu i podobnych przedsięwzięć; będzie się można spotkać, uścisnąć dłoń i tak blisko siebie porozmawiać. A na dzisiaj w taki sposób cieszę się, że mogę z Państwem być na łączach.”

Dyrektor Biblioteki: „Dziękujemy bardzo Panu Wójtowi i jeszcze raz bardzo serdecznie chcę podziękować szkołom, które włączyły się do naszego konkursu. Wiadomo, że czas jest taki bardzo trudny, utrudniony mamy kontakt nie dość, że z biblioteką, ale i w szkole, prawda? Te zajęcia jednak online troszeczkę jednak utrudniają nam pracę, ale daliśmy radę. Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję szkołom, które się włączyły, szczególnie tutaj Pani Monice Ścibak, Panu Erykowi Adamczukowi, Pani Agacie Kniaź i Panu Romanowi Kowalczukowi.

Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję, zapraszam wszystkich, którzy brali udział do biblioteki po odbiór dyplomów i nagród, i podziękowań dla osób, które czynnie włączyły się w realizację naszego konkursu online. Oczywiście zapraszam do kolejnych akcji, do projektów, do konkursów, które biblioteka organizuje. Pod koniec czerwca będziemy rozstrzygać kolejne konkursy, między innymi na maskotkę biblioteki. Bardzo serdecznie zachęcam do udziały w tych naszych konkursach. W tym roku też wypada jubileusz, też będzie on taki bardziej online niż stacjonarny, ale myślę, że jakieś ciekawe wydarzenia, jakieś spotkanie autorskie, jeszcze też mamy w planie i zapraszamy już w tym momencie bardzo serdecznie. Także bardzo serdecznie dziękuję za to nasze spotkanie Panu Wójtowi Ryszardowi Gliwińskiemu, uczniom ze Szkoły Podstawowej w Białowoli, tutaj Pani Klaudii, wszystkim, którzy brali udział. Gratuluję nagród i zapraszam do kolejnych konkursów. Dziękuję bardzo.”

[w dalszej części relacji wyświetla się lista osób nagrodzonych w konkursie z okazji obchodów 230. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz zdjęcia tegorocznych nagród].

przepisała A.D.
Print Friendly, PDF & Email