Posłuchaj z nami!

11 – 12.09.2017 r.

Festiwal Kreatywnego Czytelnictwa

„Żeromski z tabletem”

w Szkole Podstawowej w Płoskiem

Biblioteka Publiczna Gminy Zamość z/s w Mokrem w dniu 11 września 2017 r. rozpoczęła cykl warsztatów kreatywnego czytelnictwa, pod hasłem „Żeromski z tabletem” (inicjatywa realizowana jest w ramach zarządzanego przez Instytut Książki programu – „Partnerstwo dla książki”, zaś finansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Pierwszą szkołą, z pośród 13-stu szkół Gminy Zamość, którą odwiedziliśmy była Szkoła Podstawowa w Płoskiem. To właśnie jej uczniowie wzięli udział w premierowej części całego projektu (cykl szkolnych spotkań oraz warsztatów rodzinnych potrwa do 26 października, a szczegółowy harmonogram wizyt dostępny jest do wglądu na stronie internetowej naszej biblioteki). Cóż zatem takiego ciekawego wydarzyło się w tym dniu? I jak bawili się uczniowie z klas 0 – VII oraz gimnazjaliści z miejscowości Płoskie? Na wstępie przybyłych gości powitała Dyrektor Biblioteki – Pani Elżbieta Stankiewicz pokrótce zaprezentowała temat warsztatów, których motywem przewodnim ustanowiono twórczość Stefana Żeromskiego, a następnie zapowiedziała głównego prowadzącego warsztaty Pana Michała Malinowskiego (założyciela i Dyrektora „Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści” w Konstancinie Jeziorna). Dzieci wysłuchały kreatywnych historii w wykonaniu mistrza opowiadania – nie było nawet jednej buźki, która na widok energicznych gestów nie wykazałaby cienia zainteresowania. Z całą pewnością prowadzący należy do wąskiego grona osób, które w magiczny sposób potrafią wciągnąć słuchacza w świat swoich opowieści. Jego styl bardzo ekspresywny, gdzie każde słowo i gest mają znaczenie, hipnotyzuje na 100%. Podróż do świata opowiedzianego w tak żywy sposób, to równocześnie okazja do bliższego spotkania z twórczością patrona naszych warsztatów i wykreowanego w dziełach Żeromskiego świata wartości. Pan Michał w praktycznych warsztatach „sztuki opowiadania” zaprezentował tajniki umiejętnego wykorzystywania gestu, ruchu i dźwięku – to wszystko, aby poprzez chwilę twórczych zabaw „ocalić słowa od zapomnienia”. Pan Michał jest także pomysłodawcą zabaw z wykorzystaniem dość niekonwencjonalnych metod, to właśnie za sprawą jego inicjatywy powstały zabawne Bajkostwory, czy klocki Mubabao. Z tych i wielu innych atrakcji mogli skorzystać uczestnicy pierwszych warsztatów kreatywnego czytelnictwa:

– zabawne Bajkostwory – interaktywne pufy i poduchy dla dzieci; zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie MuBaBaO są to elementy tworzące „przestrzeń animacyjną, która z powodzeniem może zostać przeznaczona dla dzieci w różnym wieku. Od podłogi po sufit znajdują się tam różnej wielkości, mięciutkie wypychanki. Każdy jest inny nie tylko kształtem, lecz i rozmiarem. Można podnieść gigantyczną frytkę lub zatrzasnąć się w poduszkowym fortepianie. Wielką atrakcją jest Kanapkowanie, gdzie wszyscy chcą się kanapkować”.

– tworzenie ilustracji i książeczek przestrzennych POPUP oraz przygotowanie i inscenizacja papierowego teatrzyku (w trakcie tej części warsztatów uczestnicy nauczyli się jak zbudować papierowy teatrzyk oraz jak wykorzystać go do opowiedzenia historii).

– budowanie Krainy Skarbów Żeromskiego z drewnianych klocków MuBaBaO – kolejna kreatywna zabawa pobudzająca abstrakcyjne myślenie dzieci. Przy ich użyciu warsztatowicze najpierw układali budowle inspirowane myśleniem charakterystycznym dla dzieł Stefana Żeromskiego, a następnie tworzyli fascynujące opowieści, które nie jednego dorosłego zaskoczyłyby skalą wyobraźni. Punktem wyjścia tworzonych historyjek stała się postawa wrażliwości i empatii na otaczający nas świat; z kolei temat przewodni – skarby, ale nie te materialne lecz duchowe, jak miłość czy przyjaźń. Poprzez nowe spojrzenie na pióro Stefana Żeromskiego, Pan Michał umożliwił dzieciom wgląd do innego świata – świata, w którym największą wartością jest człowiek. Każda stworzona przez dzieci budowla niosła ze sobą nowe spojrzenie na ten motyw. Z resztą nie ma co w tym miejscu się rozpisywać, zapraszam do obejrzenia krótkich relacji w formie utrwalonych tabletem zdjęć i nagrań video (te ostatnie dostępne na fanpage-u biblioteki)!

(na podstawie relacji Dyrektor Elżbiety Stankiewicz – oprac. młodszy bibliotekarz Anna Dubel)

dla klas O – IV:


dla klas V – VII:


dla gimnazjalistów:



 

Print Friendly, PDF & Email