cd. Wyjazd studyjny bibliotekarzy i partnerów projektu

Mokre – Warszawa – Sompolno – Gniezno – Poznań – Kórnik

W dniach 29 – 31 października 2023 roku został zrealizowany wyjazd studyjny w ramach projektu Biblioteka Blisko Ciebie, który Biblioteka Publiczna Gminy Zamość z/s w Mokrem realizuje w ramach Kierunku interwencji 4.1. Blisko |Lokalność |Inicjatywy |Społeczność |Kooperacja |Oddolność będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizatorem konkursu dotacyjnego BLISKO jest Narodowe Centrum Kultury.

Biblioteka Publiczna Gminy Zamość z/s w Mokrem, partnerzy projektu oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Zarząd Oddziału w Zamościu podjęło się zorganizowania bardzo ciekawego wyjazdu pod względem merytorycznym z bogatą ofertą kulturalną.

30 październik to kolejny dzień wyjazdu studyjnego, który przewidywał wiele ważnych miejsc na trasie przejazdu, tak więc Warszawę pożegnaliśmy wczesnym rankiem, by stawić się punktualnie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Sompolno, na obiedzie. W pięknych, zabytkowych wnętrzach byłej synagogi, zostaliśmy serdecznie przywitani przez Panią Dyrektor Katarzynę Janicką i samego burmistrza miasta, Pana Romana Bednarka. Wprowadzono nas w historię obiektu, zakupionego od gminy żydowskiej i kulisy działalności placówki.

Następną biblioteką, do której przyjechaliśmy, z krótką wizytą, była Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna, skąd wyruszyliśmy na urokliwy spacer oraz na zwiedzanie słynnej archikatedry pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, znanej również jako sanktuarium św. Wojciecha. Miejsce jego pochówku i koronacji pięciu królów polskich – katedra z bezcennymi gnieźnieńskimi drzwiami, na których widnieją sceny z życia św. Wojciecha. W gotyckim wnętrzu kościoła odnaleźć można relikwie świętego w srebrnym sarkofagu.

Do Poznania dotarliśmy o zmierzchu, ale mimo to zdążyliśmy odbyć „wędrówkę” po mieście „Meleksami”. Pięknie oświetlone obiekty historyczne, place i budynki wyłaniały się monumentalnie na tle ciemnego nieba, ozdobione jesiennymi barwami drzew i zieleni miejskiej. Podziwialiśmy między innymi bazylikę archikatedralną Świętych Apostołów Piotra i Pawła, w której wnętrzu złożono szczątki Mieszka I i Bolesława Chrobrego; Bazylikę Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny, zwaną kościołem farnym, która jest jedną z najbardziej okazałych budowli sakralnych w Polsce; ostatnią rezydencję cesarza Wilhelma II – zamek wybudowany w latach 1905-1919; Stare Miasto z ratuszem z XVI wieku i okalające go kolorowe „domki budnicze”, jeden z nielicznych przykładów szeregowej zabudowy targowej (na dole mieściły się sklepy, a na górze mieszkania kupców).

Print Friendly, PDF & Email