Bohaterowie opowiadań Renaty Piątkowskiej

28 września 2023 roku w Bibliotece Publicznej Gminy Zamość gościliśmy Panią Renatę Piątkowską autorkę książek dla dzieci i młodzieży. Jej pasją są konie i jazda konna. Była wielokrotnie nagradzana w różnych konkursach, np. w konkursie literackim im. Astrid Lindgren, zorganizowanym przez Fundację ABCXXI – „Cała Polska czyta dzieciom”, znalazła się również wśród laureatów konkursu im. M. Weryho-Radziwiłłowicz, została Kawalerem Orderu Uśmiechu.

W jednym z dwóch spotkań w bibliotece udział wzięły dzieci klas I – III ze Szkoły Podstawowej w Mokrem oraz uczniowie klasy III ze Szkoły Podstawowej w Płoskiem.

Pani Renata przybyła na spotkanie w towarzystwie Pani Malwiny Kożurno, która jest lektorem posiadającym wyjątkową dykcję, niepowtarzalny głos oraz umiejętność przekazu. Nasi uczestnicy byli pod ogromnym wrażeniem sposobu w jaki Pani Malwina czytała fragmenty opowiadań zawartych w książkach Pani Renaty. Autorka na wstępie opowiedziała nam w jaki sposób zaczęła się jej przygoda z pisaniem książek, dlaczego pisze dla dzieci i kim są bohaterowie jej opowiadań. Wspomniała o znanej większości dzieciom serii książek pt. „ Gang Swojaków” i przygodach zwierząt ukazanych w serii książek jednej z sieci handlowych. Zaznacza, że podstawową zasadą, którą kieruje się pisząc książki dla dzieci to jest humor. Pani Renata wychodzi z założenia, że książka nie może nudzić, ma być zabawna, śmieszna, dowcipna, z dużą dozą pozytywnych emocji, ale z drugiej strony ma uwrażliwiać na losy zwierząt, wzbudzać poczucie odpowiedzialności za posiadane zwierzątko. Dowiedzieliśmy się, że bardzo często bohaterami jej tekstów są zwierzęta, które istniały naprawdę, które niejednokrotnie miały przykre wcześniejsze doświadczenia w obcowaniu z człowiekiem. Poznaliśmy Bucefała, przyjaciela, towarzysza i wiernego kamrata w wojnach Aleksandra Wielkiego ukazanego w książce „Zbój. Opowiadania o koniach i konikach”, orki które uratowały człowieka okaleczonego przez rekina w zbiorze opowiadań pt. „Oko w oko ze zwierzakiem”, czekoladowego psa ze schroniska, który uratował swoją panią przed złodziejem, Biszkopta – konia wyścigowego i wielu innych równie ciekawych i wyjątkowych zwierzęcych bohaterów. Rozmawialiśmy o psach ratujących inne zwierzęta i ludzi, o tym, że zwierzęta w podzięce są w stanie zostać ze swoim panem na dobre i na złe, nie ważne jest czy jego pan jest wysoki czy niski, gruby czy chudy, bogaty czy biedny, brzydki czy ładny. Opowiadania i bohaterowie stworzone przez Panią Renatę Piątkowską udowadniają, że zwierzęta czują tak, jak ludzie. Dbają o swoje dzieci, smucą się, kiedy zostają osamotnione, pomagają innym w potrzebie, są wierne i jak kochają to kochają całym swym zwierzęcym sercem.

Z całego serca polecam książki Pani Renaty Piątkowskiej, które emanują wyjątkowym ciepłem, wrażliwością, empatią i ogromnym poczuciem humoru.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszym spotkaniu. Dziękujemy Pani Renacie i Pani Malwinie za mnóstwo pozytywnych emocji i wrażeń, za uśmiech wywołany na twarzach naszych dzieciaczków, za cierpliwość w wysłuchiwaniu dziecięcych opowieści o ich zwierzakach.

Opracowała Dorota Waga

BPGZ w Mokrem

Print Friendly, PDF & Email