BIBLIOTECZNE PODRÓŻE PO ŚWIECIE I LITERATURZE – W 80 GODZIN DOOKOŁA ŚWIATA JAPONIA

6 sierpnia odbyła się piętnasta wakacyjna podróż w trakcie naszej akcji „wakacje w bibliotece”.

W klimat Japonii wprowadziła nas krótka prezentacja, z której dowiedzieliśmy się, że Flaga Japonii to biały prostokąt z czerwonym kołem pośrodku, który symbolizuje wschodzące słońce. Wiemy, już że Japonię nazywa się Krajem Kwitnącej Wiśni. Poznaliśmy trochę informacji o kulturze i kilka ciekawostek np. że liczbę 4 Japończycy uważają za pechową, natomiast czarne koty za dające szczęście a żuraw symbolizuje szczęście i długowieczność.

W ramach prac plastycznych uczyliśmy się sztuki składania papieru czyli origami, która w Japonii ma bardzo długą tradycję. Za pierwszym razem wydaje się to niczym czarna magia. Składanie zaczęliśmy od żurawia, wszyscy w skupieniu starali się rozgryźć tą sztukę.

Kolejnym zadaniem było malowanie kwiatów wiśni na naszym drzewku. Następnie wykonaliśmy kwiaty z papieru i przyozdobiliśmy nasze drzewko.

Aby się trochę rozruszać graliśmy w siatkówkę balonową, dzieląc się na dwie drużyny.

Naszym uczestnikom tak spodobało się origami, że wykonaliśmy tą techniką jeszcze motylki oraz skaczące żabki.

Maria Soboń – mł. bibliotekarz BPGZ w Mokrem