Spotkanie autorskie z Moniką Rzepielą

4 grudnia 2024 r.

W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki Biblioteka Publiczna Gminy Zamość zorganizowała spotkanie autorskie z Panią Moniką Rzepielą.

Autorka pochodząca z Horyszowa Polskiego, ukończyła polonistykę w Krakowie, a sympatią do pisania pałała się od wczesnych lat dzieciństwa, kiedy to tworzyła swoje pierwsze opowiadania, małe scenki literackie, a potem książkę. Przyznała, że jej pierwsza powieść nosiła tytuł „Klucze do przyszłości” i została napisana w klasie trzeciej szkoły podstawowej. Recenzentką ówczesnych prób literackich była pani nauczycielka od języka polskiego, ale niestety powieść ta nie przetrwała do dzisiaj, czego Pani Monika bardzo żałuje.

Potem w liceum powstała powieść z kręgu fantastyki, którą pisarka ma zachowaną i do której być może w przyszłości sięgnie. Pani Monika jest autorką 7 powieści historyczno – obyczajowych, które wchodzą w skład cyklu „Saga Polska”.

Podczas spotkania pisarka opowiedziała o swojej drodze literackiej, o początkach współpracy z wydawnictwami, o próbach i krokach jakie wykonywała jako początkująca pisarka, o i o tym, że z perspektywy czasu nie żałuje podjętej decyzji.

Cały proces pisania poprzedzony jest oczywiście sumiennym przygotowaniem się pod względem merytorycznym, co wiąże się z wieloma przeczytanymi książkami, dokumentami, informacjami historycznymi, by jak najdokładniej odzwierciedlić realia życia konkretnych bohaterów i czasów w jakich jest umiejscowiona akcja powieści.

2017 rok był początkiem literackiej drogi autorki. Na rynek literacki trafia pierwsza część dwutomowej sagi pt. „Dwór w Czartorowiczach” i „Dwór w Czartorowiczach. Nowe pokolenie”. Początkowo autorka nie miała w planach pisania powieści dwutomowej, ale na prośbę redaktora zdecydowała się na kontynuację przygód sowich bohaterów.

Po jakimś czasie ukazały się kolejne powieści Pani Moniki, tzn. „Słowiańskie siedlisko” oraz „Słowiańskie siedlisko. Dar Rzepki”, „Szlacheckie gniazdo” i „Szlacheckie gniazdo. Ogień buntu”.

Na chwilę obecną ostatnia powieścią, którą świetnie znają nasze czytelniczki jest „Złotnik zamojski”. Powieść opowiadająca o życiu mieszczan w naszym regionie przed wieloma laty. W każdej ze swoich książek autorka stara się bardzo dokładnie opisywać ówczesną sytuację historyczną, w jakiej przyszło żyć i funkcjonować jej bohaterom. Z wyjątkową skrupulatnością nakreśla nam rzeczywistość i życie mieszkańców Polany za czasów Mieszka I, codzienność i bolesną historię osiemnastowiecznej Polski na Pogórzu Karpackim, czy trudne wybory i wielką miłość kuzynek na tle historycznych wydarzeń, które dotknęły Podole po upadku powstania styczniowego.

Historia pokoleń ukazanych w literaturze Pani Moniki i nie tylko, powinna stać się dla nas powodem do zastanowienia się nad przeszłością, docenienia dokonań naszych pradziadów, źródłem wspomnień, a nade wszystko powinna stać się powodem do dumy i szacunku do dokonań poprzednich pokoleń.

Dziękujemy bardzo wszystkim uczestnikom tego spotkania, za miłą atmosferę, trafne spostrzeżenia i pytania do autorki, a przede wszystkim za chęć uczestniczenia w wydarzeniach organizowanych w naszej bibliotece. Serdeczne podziękowania składamy Pani Monice Rzepieli za ciekawą rozmowę i z niecierpliwością czekamy na kolejna powieść jej autorstwa.

Oprac. St. kustosz Dorota Waga/BPGZ Mokre

Print Friendly, PDF & Email