Noc bibliotek – wystawa malarstwa Pana Antoniego Omiotka pt. „Poezja jest sztuką Sztuka jest Poezja”

4 października 2024 roku w Bibliotece Publicznej Gminy Zamość z/s w Mokrem odbyła się Noc Bibliotek. ph. ,,Moc Bibliotek’’

Kolejną atrakcją naszej akcji była wystawa malarstwa Pana Antoniego Omiotka pt. „Poezja jest sztuką Sztuka jest Poezja”.

Pan Antoni jest emerytowanym policjantem, a swoją pasję, którą jest malowanie krajobrazów i przyrody przede wszystkim Roztocza, rozpoczął już 44 lata temu. Jego pasja ciągle trwa i się rozwija.

Pan Antoni wyznał, że jest malarzem samoukiem, a zaczął malować podczas swojej służby wojskowej. Początki jego malowania były trudne, malował sporadycznie, nie posiadał dobrych warunków, miał małe mieszkanie i mało miejsca do pracy.

Malowanie to pasja, ale i odpoczynek, wyciszenie i naładowanie akumulatorów na kolejny ciężki dzień pracy.

Pan Antoni spacerując po lesie, rozmyślał co by namalować, poszukiwał nowych pomysłów, nowych planów, czasami robił zdjęcia aby uchwycić i zapamiętać np. jakąś grę światła, czy inne zjawiska, aby później wiernie przenieść na płótno.

Dzieła zgromadzone na wystawie poruszały tematykę głównie pejzaży i krajobrazów. Prace plastyczne wykonane są technika olejną. Zgromadzeni goście mogli obejrzeć, podziwiać i delektować się pięknem i bogactwem naszej przyrody.

Wystawę malarstwa Pana Antoniego Omiotka można oglądać do końca 2024 roku .

Elżbieta Szatała