NARODOWE CZYTANIE 2024

Wraz z początkiem roku szkolnego biblioteka rozpoczęła działania związane z promocją czytelnictwa.

„Narodowe Czytanie” jest doskonałą okazją, aby czytelnicy, uczniowie docenili wartość czytania oraz spotkali się ze sztandarowymi pozycjami literatury polskiej.

Tak też w dniu 11 września 2024 o godzinie 10.00 w Bibliotece Publicznej Gminy Zamość z/s w Mokrem wraz z wszystkimi filiami odbyło się wydarzenie akcji Narodowego Czytania, gdzie czytany był KORDIAN.

Powitani zostali przybyli goście: przyjaciele biblioteki, członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki, Klub Seniora Susełek, nauczyciele i młodzież ze Szkół Podstawowych w Białowoli, Lipsku, Pniówku i Mokrem.

Na początku został przeczytany list Prezydenta Polski rozpoczynający dwunastą edycję Narodowego Czytania.

Do bibliotecznego czytania włączyli się: Wiesława Targosz Buczek, Danuta Łyś, Elżbieta Stankiewicz, Bartłomiej Pikuziński oraz młodzież szkolna wraz z nauczycielami języka polskiego.

I tak Białowolę reprezentowali Sabina Proć wraz z uczniami: Milena Gontarz, Maja Lupa, Maja Gruszkiewicz oraz Paweł Kujda. Lipsko reprezentowali Monika Ścibak wraz z uczniami: Michał Gajak, Krystian Greszta, Miłosz Łapa, Mateusz Mazur, Szymon Krzyszczuk, Daniel Cisek oraz Damian Kawalec. Pniówek reprezentowali Marzena Krzyszczuk wraz z uczniami Sylwia Sołoducha, Lena Kołtun oraz Gabriela Sachajko. Mokre reprezentowali Katarzyna Kozielewicz wraz z uczniami Nikodem Kmieć, Oskar Łyga, Oliwier Malinowski, Bartłomiej Kozak, Tomasz Machałek oraz Aleksandra Socha. Natomiast z Klubu Seniora Susełek czytały Teresa Bil i Jadwiga Kwiatkowska.

Świetności naszego spotkania dopełniła tematyczna scenografia przedstawiająca: skały, króla i czarownicę. Dla każdego uczestnika przygotowałyśmy zakładki i naklejki do książek oraz przypinki okolicznościowe.

Wszystkim uczestnikom podobało się czytanie i na koniec otrzymali gromkie brawa.

starszy kustosz Urszula Tłuczek