10. jubileuszowa edycja Narodowego Czytania
7 września br., Biblioteka Publiczna Gminy Zamość w Mokrem włączyła się po raz dziewiąty do ogólnopolskiej kampanii, mającej na celu zachęcić społeczeństwo do wspólnego czytania największych dzieł polskiej literatury; natomiast sama akcja w tym roku liczy już sobie równo dziesięć lat. Narodowe Czytanie dekadę temu zapoczątkował Prezydent RP: dokładnie 8 września 2012 po raz pierwszy Polacy solidarnie zaangażowali się w czytanie narodowej epopei – „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, a to z okazji 200-lecia Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję, podczas którego miał miejsce opisany w „Panu Tadeuszu” ostatni zajazd na Litwie”.
Pomysł, aby literatura narodowa stała się czymś więcej niż tylko przedmiotem nauczania w szkołach, ale by była elementem integrującym i widocznym w życiu społecznym, przyjął się z wielkim entuzjazmem. Przez ostatnią dekadę Polacy wspólnie zasiedli do lektury: dzieł Aleksandra Fredry (2013), „Trylogii” Henryka Sienkiewicza (2014), „Lalki” Bolesława Prusa (2015), „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza (2016), „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego (2017), „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego (2018); zaś na ósme Narodowe Czytanie było to, aż osiem lektur („Nowele polskie” 2019): „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej; „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą)” Brunona Schulza, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza, „Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy)” Henryka Rzewuskiego. W roku ubiegłym Para Prezydencka zaproponowała na wspólne czytanie dramat Juliusza Słowackiego – „Balladyna”.
W tym roku po raz dziesiąty Polacy zasiedli do wspólnej lektury, na nowo odkrywając ponadczasowe przesłanie kolejnego dzieła, jakim jest „Moralność pani Dulskiej”. Prezydent RP w liście do rodaków, tymi słowami wyjaśnia fenomen dramatu Gabrieli Zapolskiej:
„To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie <<dulszczyzna>> weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji”. (https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2021/)
W tegoroczną akcję Narodowego Czytania z naszą biblioteką włączyła się młodzież ze szkół podstawowych Gminy Zamość oraz czytelnicy. Ogromne podziękowania za zaangażowanie dla uczniów Szkoły Podstawowej w Lipsku, Białowoli oraz Pniówku, jak również wiele uznania za pracę dla: Pani Moniki Ścibak, która wspólnie z uczniami odczytała akt I – II dramatu; Pani Sabiny Proć za przygotowanie z młodzieżą II aktu; Pana Mirosława Trześniowskiego za interpretację wraz z podopiecznymi I aktu. Akt III dramatu Gabrieli Zapolskiej został odczytany przez naszych wiernych czytelników, skupiających się m. in. wokół Dyskusyjnego Klubu Książki. Całokształt inicjatywy dopełniła scenografia inspirowana dramatem Zapolskiej – wystrój mieszczańskiego saloniku urządzonego według secesyjnej mody panującej na początku XX w. Trud czytania (albo raczej przyjemność płynącą z lektury) dodatkowo osłodził nam „Czekoladowy Zakątek”, serwując uczestnikom gorącą czekoladę.
Dziękujemy wszystkim obecnym za wspólną, owocną lekturę i wkład w budowanie narodowej tradycji!!!!
(BPGZ; bibliotekarz Anna Dubel)