„Książka nie tylko uczy…”

 

SPOTKANIE Z DANIELEM MROZEM

TYDZIEŃ BIBLIOTEK


spotkanie z Danielem Mrozem


„Książka powinna nie tylko uczyć, ale być również rozrywką”

W trakcie obchodów Tygodnia Bibliotek pod hasłem: „Znajdziesz mnie w bibliotece” Biblioteka Publiczna Gminy Zamość z/s w Mokrem zorganizowała spotkanie autorskie na żywo z Panem Daniem Mrozem. Jednocześnie kontynuujemy akcję „Każdy cel jest ważny!”: ludzie, planeta, dobrobyt, pokój, partnerstwo – która jest realizowana w ramach Programu Dyskusyjnych Klubów Książki pod hasłem – „Dobre książki – dobry klimat – dobre życie”.

Cykl spotkań autorskich organizowanych przez bibliotekę w 2021 roku jest wypełniony ludźmi pełnych: optymizmu, wiary w siebie i w swoje możliwości. Nasi pisarze marzą, wytyczają sobie cele i nie boją się ich realizować. Choćby inni pukali się w głowę – robią swoje, i to co jest dla nich najważniejsze. Zarażają nas swoim optymizmem i pogodą ducha. Zawsze znajdują dobre strony nawet w najtrudniejszych sytuacjach, jakie zgotowało im życie lub inni ludzie. Zawsze zwycięża pozytywne myślenie i wiara w drugiego człowieka.

Pan Daniel Mróz z wykształcenia jest kucharzem i kilka lat pracował w zawodzie, także za granicą. Ale wcale mu to nie przeszkodziło w spełnieniu swojego marzenia jakim było pisanie książek. Mając 28 lat ma już cztery wydane książki, a plany na kolejne projekty już są i czekają na realizację. W swoich książkach lubi mieszać kryminał z fantastyką, łączy różne składniki i gatunki i myślę że dobrze mu to wychodzi. Zawsze pisał, robił notatki i ma kilka zeszytów zapisanych pełnych pomysłów na książki, które chciałby napisać. I udało się, napisał książkę, wydał i stwierdził, nieźle się sprzedała, to czemu nie, może wydać drugą i tak to się zaczęło. Może sukcesem jest to, że nie lubi schematów i przynudzania w książkach. A pojechać, zobaczyć inny wielki świat, inną kulturę, inną mentalność – i to jest dobre, żeby zrozumieć i samemu poczuć, oraz żeby wrócić do domu, do korzeni, do siebie, do swojej Ojczyzny, do opowieści Ojca i poczuć, że To właśnie Tu jest moje miejsce na ziemi.

Przygotowując się do napisania książek Pan Daniel, przeszukiwał archiwa parafialne i wiele godzin poświęcił na studiowanie dokumentów, historii i legend, aby rzetelnie oddać tło historyczne danego wydarzenia. Zamiłowanie do legend i historii pisarzowi zaszczepił ojciec, opowiadając bajki i legendy o diabłach.

Daniel Mróz zadebiutował cyklem powieści „Jaskółcze znamię”: część I – „Zamach”, Część II – „Klątwa” jest to zagmatwana, wielowątkowa historia opowiadana z różnych perspektyw. Przenosi nas do fikcyjnego świata pełnego zbrodni, polityki i różnic religijnych. Narracja obfituje w zwroty akcji nie pozwala się nudzić, co chwilę stawiając bohaterów w innym świetle. Kolejną książką jest „Polowanie na diabły – stara baśń Roztocza”, jest to historia naszego pięknego roztoczańskiego regionu w trzech ramach czasowych: wczesnośredniowieczne czasy grodów i wojów. Okres wojny polsko-litewskiej oraz rosnącej potęgi Państwa Zakonnego oraz sarmackie czasy szlachty i buntu kozackiego.

Czwartą i na razie ostatnią książką są „Purpurowe kłosy – Stara Baśń Roztocza”, są to cztery opowiadania z ilustracjami Pani Agaty Mróz, czyli mamy autora. To tu autor wprowadza Nas w niezwykły świat zbrodni i magii, historii i legend.

Daniel Mróz mieszka w Sąsiadce, dawniej zwanej Sutiejsk. Sąsiadka położona jest w województwie lubelskim, w powiecie zamojskim, w gminie Sułów, nad rzeką Pór. Na terenie dzisiejszej wsi znajdował się niegdyś jeden z ważniejszych Grodów Czerwieńskich. Sąsiadka słynie z pięknych krajobrazów oraz niezliczonej ilość wąwozów leśnych leżących w sercu Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego. Przez wieś przebiega szlak rowerowy „Czarna Perła”. To tu historia miała swój początek (gdzie do dziś zachowało się średniowieczne grodzisko), gdzie się urodził, gdzie mieszka, gdzie dorastał, gdzie jego ojciec opowiadał mu o legendach i historii związanych z Tą miejscowością.

Daniel Mróz jest czynnym członkiem stowarzyszenia rekonstrukcyjnego „Drużyna Grodu Sutiejsk”, która zajmuje się rekonstrukcją wczesnego średniowiecza. Grupa organizuje historyczne spotkania, rekonstrukcje walk, lekcje historii dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych, zaraża swoją pasją do tradycji i życia codziennego rodowitych mieszkańców Grodu Sutiejsk. W 2020 roku pisarz nagrał kilka historycznych filmików, które zamieszczone na YouTube.

Autor w trakcie spotkania opowiedział nam o swoich pasjach, zainteresowaniach, co lubi czytać, co oglądać i w jakie gry lubi grać. Jak pomogły mu rozwinąć wyobraźnię, gdzie znaleźć narzędzia, instrukcję jak dobrze pisać. W miarę pisania można się rozpisać i nabrać wprawę w pisaniu powieści.

Tradycyjnie już w trakcie trwania naszego spotkania ogłosiliśmy konkurs na najaktywniejszą osobę, słuchacza, który zada najwięcej pytań. Do wygrania były trzy książki z autografem Pana Daniela: „Polowanie na diabły” oraz 1 i 2 część Jaskółczego Znamienia: „Zamach” i „Klątwa”. Zwyciężczynie to Lura Kukiełka i Hanna Kudyk.

Elżbieta Stankiewicz – Dyrektor BPGZ w Mokrem

Print Friendly, PDF & Email