Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

 

8 maja – Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek


Każdego roku 8 maja to Dzień Bibliotekarki, Bibliotekarza i Bibliotek, rozpoczynający Tydzień Bibliotek, podczas którego odbywają się ciekawe wydarzenia, spotkania z autorami, wystawy, konkursy i warsztaty.

Sytuacja epidemiologiczna związana z COVD-19, wymusiła na nas zmianę organizacji w funkcjonowaniu bibliotek na terenie Gminy Zamość, ze stacjonarnej na online. Nasze działania kulturalne przenieśliśmy do sieci i tak w połowie maja biblioteka ogłosiła i przeprowadziła dwa konkursy prasowo- czytelnicze online pod patronatem Wójta Gminy Zamość pod hasłem: „Św. Jan Paweł II – Patron roku 2020” i „30 lat samorządności w Polsce”.

Przy współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego na stronie i Facebooku biblioteki, zamieszczaliśmy filmiki i linki do spotkań autorskich oraz do Poranków u Hieronima, prowadzone przez pracowników biblioteki. Były to spotkania tematyczne o literaturze, ważnych wydarzeniach, rocznicach, czy spotkania i rozmowy z ciekawymi ludźmi. Zamieszczaliśmy również filmiki i linki do spotkań ze znanymi, popularnymi i zaprzyjaźnionymi z nami autorami oraz nasze video-relacje ze spotkań. Były to spotkani dla dzieci jak również dla dorosłych.

Nasza biblioteka od dawna nie jest tylko wypożyczalnią książek. Jest miejscem spotkań z: kulturą, wiedzą, informacją i edukacją. Dlatego często mówimy, że w bibliotece spotykamy się na KAWIE i adekwatne jest tu hasło: „Dobra Książka i Kawa”, „Aktywna biblioteka” i „Podaj dalej”.

Zajmujemy się również animacją, współpracujemy z 12 szkołami z terenu gminy, przedszkolami, Kołami Gospodyń, Klubem Seniora „Kalinka”, Dyskusyjnym Klubem Książki, Lokalną Grupą Działania „Nasze Roztocze”.

W bibliotece prowadzimy również działania edukacyjne. Odwiedzający nas czytelnicy mogą włączyć się w akcje i projekty ogólnopolskie promujące czytelnictwo, wystawy tematyczne, teatrzyki dla najmłodszych. PROJEKT – Mała książka Wielki Człowiek, prowadzony i finansowany przez Instytut Książki w Krakowie. Celem projektu jest popularyzacja czytelnictwa dzieci w wieku przedszkolnym (dzieci po zapisaniu się do biblioteki otrzymują książeczkę, kartę czytelnika, naklejki, butony i dyplomy).

Staramy się łączyć tradycje z nowoczesnością. Tak jak obrazuje plakat z okazji XVIII Tygodnia Bibliotek, ph. „Znajdziesz mnie w bibliotece”, łączy nowoczesności – smartfon z tradycją – Guttenberg, czyli historia pisma i książek.

W tygodniu biblioteki ogłosimy „Abolicję dla dłużników”, zaprosimy naszych czytelników do zwracania książek przetrzymywanych ponad regulaminowy termin. W dniach 8 –15 maja zamiast spodziewanej kary pieniężnej czekać będą nagrody.

Ogłosimy dwa konkursy: Konkurs na najlepszego czytelnika, czytelnika, który w 2020 roku przeczytał najwięcej książek oraz konkurs na maskotkę biblioteki i jej nazwę.

Zorganizujemy dwa spotkania dla dzieci z Jarosławem Siekiem, autorem książek m. in. o ekologii i piłkarskich drużynach orłów. A dla dorosłych z Anna Brzezińską, pisarką fantasy.

Zapraszam bardzo serdecznie do naszych bibliotek. Elżbieta Stankiewicz – Dyrektor BPGZ w Mokrem

Print Friendly, PDF & Email