Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajki w Bibliotece w Mokrem

 

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajki

w Bibliotece w Mokrem – 5 listopada


5 listopada. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek w BPGZ w Mokrem (spotkanie autorskie ze Zbigniewe Dmitrocą, kolaż ze zdjęć)


5 listopada obchodzimy jedno z najbardziej bajecznych świąt w roku, czyli Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Każdy miał lub nadal ma ulubioną bajkę. Na bajkach wychowali się nasi dziadkowie, wychowują nasze dzieci. Z pewnością jakaś ich część tkwi w każdym z nas. To one od wieków kształtują wyobraźnię, inspirują do marzeń, a co najważniejsze – morał każdej bajki poucza, objaśnia, tłumaczy wiele zawiłości etyki moralnej. Bajki to w końcu największa skarbnica wartości, którymi warto kierować się w życiu. Te fantastyczne historie poruszają zagadnienia bliskie sercu, jak: miłość, przyjaźń, przebaczenie, ale i zdrada, zawiść, rozczarowanie. I chociaż życie, to nie bajka i na co dzień nie zawsze usłyszymy szczęśliwy happy end „I żyli długo i szczęśliwie”, to i tak w bajce zawsze odnajdziemy światełko w tunelu – mądrą sentencję! A oto garść cytatów zaczerpniętych z bajek Disneya (w tym miejscu dopowiem, że data tego święta nie została wybrana przypadkowo, jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a):


Król Lew: „Ważne jest, aby zawsze patrzeć dokąd się zmierza, a nie gdzie się było.”

Kraina Lodu: „Miłość – to jak bardziej się martwisz o kogoś niż o siebie.”

Dzwonnik z Notre Dame: „Życie nie jest widowiskiem sportowym. Jak będziesz się tylko przyglądał, to ani się obejrzysz, jak życie przejdzie Ci koło nosa.”

Alicja w Krainie Czarów: „Jeśli nie wiesz, gdzie chcesz iść, to nie ma znaczenia, którą ścieżką wybierzesz.”

Pocahontas: „Czasami prawidłowa droga nie jest wcale najprostsza.”

Mała Syrenka: „Kto powiedział, że moje sny muszą pozostać tylko moimi marzeniami?”

Ratatuj: „Jedyną przewidywalną rzeczą w życiu jest jego nieprzewidywalność.”; „Nie możesz pozwolić nikomu określać Twoich granic ze względu na to, skąd pochodzisz. Twoim jedynym ograniczeniem jest Twoja dusza.”

Piękna i Bestia: „Biblioteka sprawia, że nasz mały zakątek świata wydaje się duży.”

Kubuś Puchatek: „Życie jest podróżą, której należy doświadczyć, a nie problemem do rozwiązania.”

Gdzie jest Nemo: „Wiesz, co się robi, jak życie dołuje? Mówi się trudno i płynie się dalej.”

Kopciuszek: „Obyś miał odwagę zrobić to, czego się boisz.”

Piotruś Pan: „Kontynuuj poszukiwanie przygód i nie bądź dorosły.”


Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to idealna okazja do uświadomienia sobie, jak cennych lekcji od pokoleń dostarczają bajki. Z tej wyjątkowej okazji Biblioteka Publiczna Gminy Zamość w Mokrem zorganizowała dwa spotkania autorskie ze Zbigniewem Dmitrocą – polskim poetą, tłumaczem, satyrykiem, dramaturgiem, a co najważniejsze bajkopisarzem. W spotkaniach uczestniczyły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Pniówku (klasy I – III i grupa przedszkolaczków wraz z gronem nauczycieli: Wiesławą Gawlik, Barbarą Pyś, Martą Ziemińską, Anną Cirut oraz Magdaleną Luszowską) i Szkoły Podstawowej w Białowoli (kl. 0 – V pod kierunkiem Pań: Moniki Teterycz, Marii Obruśnik, Ewy Wróbel). Bajkowego klimatu dopełniła wystawa książeczek, wśród której znalazły się nie tylko utwory autorstwa Pana Zbigniewa, ale cała gama tych popularnych i tych mniej znanych bajek pisanych prozą oraz rymowanych bajeczek. W zbiór tej właśnie literatury idealnie wpasowała się dekoracja z pluszaków; słodki poczęstunek, a na sam koniec spotkania – live game, czyli test wiedzy bajkowej z wykorzystaniem aplikacji Kahoot – bardzo cieszę się, że przygotowany guiz spotkał się z tak dużym zainteresowaniem najbardziej wymagającej grupy czytelników, jaką są najmłodsi, a przy okazji dostarczył wiele radości!

Jeszcze więcej uśmiechu na twarzach dzieci, pojawiło się podczas występu Jednoosobowej Trupy Walizkowej „Teatrzyk jak się patrzy”, w osobie Pana Zbigniewa Dmitrocy. Spektakl pod tytułem „Skąd się biorą bajki?” perfekcyjnie wpisał się w klimat tego święta. Pan Zbigniew w roli autora i aktora zaprezentował szereg krótkich bajeczek cieszących ucho, pobudzających wyobraźnię i angażujących widzów do wspólnego rymowania. Wspomnę, że wiersze naszego gościa cieszą się ogromną popularnością również poza granicami kraju. Dla przykładu wiersz „Królik somnambulik” został przełożony na jedenaście języków europejskich. Obecnie na topie bajek krążących w obiegu znajduje się bajka, pt. „Baba Jaga na deskorolce”, która w roku 2017 została wydana także w Turcji. Z czego wynikać może tak wielkie zainteresowanie twórczością tego autora, być może z jego oryginalnego podejścia do młodego czytelnika. Pan Zbigniew w swoich utworach czyni dzieci współtwórcami: „docenia ich inteligencję, polot i poczucie humoru.” (artykuł „Dmitrocy książki dla dzieci”, Kalina Cyz). Samo pisanie, jak twierdzi Pan Zbigniew, jest dla niego „chlebem powszednim i DNA – bawi, budzi i bulwersuje.” (https://zbigniewdmitroca). Kto jednak miał okazję obejrzeć występ „Teatrzyku jak się patrzy”, dodatkowo mógł zachwycić się sposobem mistrzowsko poprowadzonej opowieści i imponującej pamięci ich twórcy: „Zbigniew Dmitroca, jak na mistrza słowa przystało, prowadzi swą narrację tak, że sami już nie wiemy, czy to my rymujemy, czy to się nam skojarzyło, przyśniło, napisało i zaśpiewało.” („Dmitroca książki…”). W trakcie spektaklu „najmłodsi poznają znaczenie wielu zasłyszanych słów, utrwalają sobie te, którymi się sprawnie posługują, ale poznają też słowa zupełnie nowe” (jw.), a wszystko to poprzez zabawę i wspólne rymowanie. Zabieg pozostawienia pola do popisu swoim odbiorcom, czyni „bajki” Pana Zbigniewa bardziej atrakcyjne – jak na bajki przystało są one źródłem nie tylko przeżyć, kształtują właściwe postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, doskonalą pamięć, wzbogacają słownictwo, a przy okazji dostarczają satysfakcji ze wspólnej zabawy rymem.

Na zakończenie relacji z wydarzenia, ogromne słowa podziękowania dla naszych najmłodszych gości, którzy w wyjątkowy sposób uczcili Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek niecodzienną stylizacją. Po bibliotece tego dnia przechadzały się księżniczki, wróżki, syrenki, pszczółki. Wśród chłopców szerokim zainteresowaniem cieszyła się postać króla i rycerza. Było kolorowo i bajecznie!

UWAGA! Niektóre „Bajki mogą się spełnić! Musisz je urzeczywistnić, wszystko zależy od Ciebie! Jedynym sposobem na osiągnięcie tego, czego chcesz na tym świecie, jest ciężka praca.” („Księżniczka i żaba”, Walt Disney).

(BPGZ; Anna Dubel)

 

Print Friendly, PDF & Email