WARSZTATY ZDROWOTNE W BIBLIOTECE

W ramach Kierunku interwencji 4.1. Blisko, będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, którego organizatorem jest Narodowe Centrum Kultury Biblioteka Publiczna w Mokrem zorganizowała warsztaty zdrowotne dla seniorów. Spotkanie podzielone było na trzy bloki tematyczne. Pierwszy obejmował spotkanie autorskie z Panią Beatą Kiecaną, która oprócz pisania książek prowadzi profil na Facebooku Polska Bridget Jones w wersji fit. Drugi dotyczył osobistych porad od naszego gościa na temat zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej, a trzeci temat związany była z poprawą urody poprzez właściwą pielęgnację i makijaż. Ostatni blok tematyczny poprowadziła Pani Diana Snuzik specjalistka do spraw urody. Pani Beata krótko opowiedziała o swoich książkach, o tym jak i kiedy powstawały, o tym jak ogromny wpływ na książki miała i nadal ma jej córka oraz o chwili kiedy zdała sobie sprawę z tego, że musi zadbać o swoje zdrowie i urodę. Pisarka nawiązała do trzeciej swojej książki, pt. „Córka swojej matki”, gdzie pojawiło się postanowienie, że zacznie aktywniej żyć.

I tu zaczyna się druga część warsztatów, w których autorka opowiadała o tym jak zaczęła przygodę ze zdrowym odżywianiem. Nie odłącznym elementem tej przemiany stał się codzienny spacer, aktywność fizyczna i oczywiście dieta. Jak zaznacza Pani Beata „bycie fit nie jest łatwe, ale bycie nie fit też nie jest łatwe i dlatego trzeba wybrać”. W dobie ciągłego pośpiechu, uciekającego czasu, mnóstwa spraw do załatwienia mimo wszystko trzeba znaleźć chwilę na to, by pójść na spacer, nie szukać wymówek, że od jutra, że brzydka pogoda, że mi się nie chce, trzeba znaleźć w sobie motywację do tego, by zmienić swoje wcześniejsze nawyki. Pani Kiecana zaznacza, że zdaje sobie sprawę z tego, jak trudno jest zrezygnować ze słodyczy, z ciasteczek i cukru do kawy, ale właśnie cała sztuka polega na tym, by zrobić sobie postanowienie, by zawalczyć o siebie i swoje zdrowie. Niejednokrotnie nasz gość zaznaczał, że wśród swoich znajomych ma bardzo dużo seniorów i seniorek, którzy swoją aktywnością fizyczną, energią i pozytywnym nastawieniem dają jej motywację do tego, by nie schodzić z wybranej przez siebie ścieżki. Wielokrotnie na jej profilach społecznościowych pojawiają się zdjęcia z seniorami, z którymi się spotyka, którym pomaga i którzy pomagają i wspierają ją swoim dobrym słowem, sympatią oraz służą bezinteresowną pomocą. Ostatnią część spotkania poprowadziła Pani Diana, która wprowadziła nas w tematykę dbania o urodę przy użyciu kosmetyków oraz pokazała wraz z Panią Beatą jak wykonać prawidłowo makijaż. Wszystkie kobiety zdają sobie sprawę z tego, że po ok. czterdziestym roku życia w organizmie zachodzi wiele zmian. Mają na to wpływ oczywiście hormony, które nie jednej z nas dają się we znaki i mają ogromny wpływ na jędrność skóry. Pani Diana opowiedziała nam o tym jak i czym prawidłowo dbać o cerę, o tym, że konieczny jest dobrze dobrany krem nawilżający, że należy odpowiednio oczyszczać skórę twarzy. Mimo iż nie jesteśmy w stanie zatrzymać procesu starzeni się skóry, to jednak możemy go w znacznym stopniu opóźnić poprzez stosowanie właściwe dobranych kosmetyków. W dzisiejszych czasach zastosowanie kosmetyków naturalnych, tzw. okładów czy maseczek z ogórka lub innych warzyw może być nie wystarczające, bo mogą mieć słabsze działanie. Firmy kosmetyczne dysponują w obecnych czasach tak dużym zasobem różnych kremów, toników, maseczek, że bez problemu każdy znajdzie coś dla siebie. Jak zaznaczyły obie Panie ogromne znaczenie dla naszego zdrowia, zarówno fizycznego jak i psychicznego ma stres. Dlatego każdy z nas powinien pomyśleć o swoim zdrowiu i zacząć dbać nie tylko o ciało ale i o ducha, znaleźć czas na spacer, na rozmowę z bliskimi, przyjaciółmi, a najlepiej razem wybrać się na wędrówkę po okolicy, by pooddychać świeżym powietrzem, nazbierać grzybów, ziół, nacieszyć oko pięknem przyrody. Na zakończenie spotkania odbyła się najprzyjemniejsza część, czyli makijaż, który Pani Beata i Pani Diana wykonały wszystkim uczestniczkom.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom tych warsztatów za przyjście, poświęcenie swojego czasu, a przede wszystkim za ogrom energii i pozytywnego nastawienia, którym wszyscy nawzajem się podzieliłyśmy. Dziękujemy Pani Beacie i Pani Dianie, za wszystkie porady, za miłe rozmowy oraz za podzielenie się swoimi doświadczeniami.

Kustosz Dorota Waga/BPGZ Mokre/Filia w Wysokiem

Print Friendly, PDF & Email