Wakacje z Biblioteką 2018 roku dobiegły końca!

Wakacje z Biblioteką 2018. Na zdjęciu dzieci trzymają wielkie serce wyklejone z papierowych różyczek biało-czerwonych; gdzieniegdzie zielone listki.


Jak co roku Biblioteka Publiczna Gminy Zamość organizuje cykliczne zajęcia dla najmłodszych czytelników i jak co roku spotkaniom tym patronuje przewodnia myśl. Tegoroczne wakacje przebiegały pod hasłem „ROK 2018 – ROKIEM PRAW KOBIET”. Dla uhonorowania tak wyjątkowego, historycznego momentu jakim jest 100. rocznica przyznania Polkom praw wyborczych, postanowiliśmy włączyć się w ogólnopolską inicjatywę zapoczątkowaną uchwałą Sejmu z dnia 8 czerwca roku 2017. Temat nie łatwy, szczególnie dla dzieci, ale zdecydowanie warty przekazania! Właśnie dlatego prowadząc warsztaty plastyczne tematyką staraliśmy się dogodzić żeńskiej części uczestników, począwszy od pierwszych zajęć, gdzie dzieci sprawdziły się w rolach projektantów damskiej mody, poprzez: konstruowanie „fury dla Pań”, zajęć z masą plastyczną i modeliną (efektem tych warsztatów była biżuteria i ozdobne miseczki), papierowe czy cukierkowe bukiety, kapelusze, słoneczne okulary, mini zajęcia kulinarne, ozdobne ramki, kolorowe pamiętniki, koszyczki, lustereczka, tworzenie historii z wykorzystaniem sztuki teatru kamishibai (gdzie głównymi bohaterkami były kobiety); aż do ostatnich spotkań: decoupage i ozdabianie świeczek metodą serwetkową, projekt wakacyjnych koszulek i pudełeczek w kształcie damskiego bucika, kolorowanki w formacie XXL, tworzenia „Magicznych ogrodów” (pod takim tytułem odbyły się warsztaty, które gościnnie poprowadziła Pani Agata Piwko), piankowe bombonierki oraz pamiątkową pracę „ogromne serce” z biało-czerwonych różyczek, które honorowo zawisło na drzwiach biblioteki. Co do chłopców, zajęcia plastyczne nie okazały się wielką tragedią, wręcz przeciwnie dały im okazję do przygotowania prezentów dla mam, babć, albo dziewczyn.

Nie zabrakło także atrakcji w formie przygotowanych zabaw i gier sprawnościowych. Największą popularnością w br. cieszyły się zabawy z żelowymi kulkami orbez, kreatywne malowanie twarzy, zabawy balonowe, wodne szaleństwa, czy ponadczasowa zabawa w chowanego!

To były szalone dni w bibliotece! Łącznie z tegorocznych, letnich  zajęć z biblioteką skorzystało 60-cioro uczestników w różnym przedziale wiekowym (od 3, 4-latków po młodzież z klas 6-7 SP). Tak duże zróżnicowanie wiekowe nie stanowiło jednak żadnej bariery. Uczestnicy zgodnie spędzili całe wakacje, wysłuchując dzień po dniu krótkich porad na temat, jak właściwie się zachowywać, a przy tym jak bezpiecznie i w miłej atmosferze spędzić wspólnie czas. Porady z cyklu „Rady na każdy dzień wakacji” skrupulatnie dzieci przypinały do naszego drzewka, tworząc w całości WAKACYJNY KODEKS POSTĘPOWANIA. W ramach kodeksu dzieci obiecały: słuchać się Pani, pomagać sobie wzajemnie, dzielić się, mówić prawdę, starać się rozwiązywać problemy zgodnie i bez krzyku, starać się szanować pracę innych, dbać o miłą atmosferę, brać w obronę słabszych, wnosić na zajęcia swój własny wkład w formie uśmiechu. Te i wiele innych zasad wszyscy uczestnicy zgodnie zaakceptowali, z realizacją bywało różnie, ale udało się nam ostatecznie dogadać w drobnych kwestiach spornych.

Plan został zrealizowany – wszystkie buzie uśmiechnięte. Pozostało mi tylko podziękować wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę i zaprosić na kolejne WAKACJE Z BIBLIOTEKĄ! (młodszy bibliotekarz Anna Dubel)


Print Friendly, PDF & Email