Spotkania z Romanem Pankiewiczem

Podczas tegorocznych zmagań recytatorskich o Laur Najlepszego Recytatora Gminy Zamość mieliśmy wyjątkową okazję gościć na spotkaniu autorskim Pana Romana Pankiewicza, który w przerwie konkursu dotrzymywał towarzystwa naszym uczestnikom. W pierwszym dniu opowiadał o 5 najpopularniejszych zawodach, a drugiego dnia, tj 12 maja 2023 roku spotkanie dotyczyło tryptyku „Trzy żywioły”. W jego skład wchodzi „Matuszka Rosija- pierwszy żywioł”, „Niemcy – drugi żywioł” i „Islandia – trzeci żywioł”. Autor na tym spotkaniu opowiedział nam o swoim pobycie na Islandii i w Niemczech. Okazją do poznania tych miejsc była praca autora w firmie prowadzącej prace budowlane za granicą. W czasie tych pobytów autor po godzinach spędzonych na budowie zwiedzał i poznawał zwyczaje oraz kulturę danego kraju. Pan Roman opowiedział o swoich wędrówkach po Islandii, o jej zwyczajach, kulturze, architekturze i oczywiście o wulkanach, których w Islandii nie brakuje. W części dotyczącej Niemiec autor wskazał kilka najważniejszych, według niego, punktów w historii tego kraju. Dzielił się swoimi spostrzeżeniami i ciekawostkami dnia codziennego mieszkańców Berlina czy Frankfurtu na Menem. Całość tej opowieści dopełniła bogata dokumentacja fotograficzna, którą przygotował Pan Roman. Autor wielokrotnie podkreślał, jak kraj ten na przestrzeni wielu lat zmienił się, nie koniecznie na lepsze. Wspominał o problemach dotykających współczesne Niemcy, tj. narkomania, alkoholizm czy emigracja. Książki te są osobistym zapisem wspomnień i obserwacji ludzi, obyczajów, kultury uwiecznione na licznych fotografiach, użytych w prezentacji. Całe spotkanie to była swoista wędrówka po tak wyjątkowych i ciekawych miejscach. Pan Roman przyznał nam się podczas tego spotkania, że jesteśmy ostatnią biblioteką, którą odwiedza w ramach spotkań autorski, gdyż zamierza udać się na zasłużoną emeryturę. Tym nie mniej, bardzo dziękujemy Panu za te dwa dni, podczas których mieliśmy okazję jeszcze raz odwiedzić wirtualnie Islandię i Niemcy. Życzymy spokoju i zdrowia mając cichą nadzieję, że jeszcze zaskoczy nas Pan kiedyś jakąś publikacją.

Dorota Waga – BPGZ w Mokrem

Spotkanie autorskie z Romanem Pankiewiczem w filii w Zawadzie w ramach Tygodnia Bibliotek.

12 maja 2023 w Bibliotece Publicznej Gminy Zamość w Mokrem w filii w Zawada odbyło się spotkanie z Romanem Pankiewiczem. W spotkaniach wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej w Zawadzie z klas I-III.

Pan Roman jest pisarzem i podróżnikiem, znanym przede wszystkim ze swojego tryptyku „Trzy żywioły”, do którego zaliczamy „Matuszka Rosja – pierwszy żywioł”, „Niemcy – drugi żywioł” i „Islandia – trzeci żywioł”. Dopełnieniem tryptyku jest wydana w 2019 roku książka „Polski żywioł”.

Jest również autorem serii dwujęzycznych książeczek dla najmłodszych pt. „5 ważnych zawodów”. W sposób przystępny wyjaśnia w nich dzieciom, jakie są zadania policjanta, żołnierza, listonosza, strażaka oraz ratownika medycznego.

Na spotkaniu w humorystyczny sposób opowiadał o zawodach, wcielając się w bohaterów swoich książek. Do każdego zawodu miał przygotowany odpowiedni strój. Autor zaznaczył, jak ważne funkcje spełniają wymienione zawody w naszym codziennym życiu.

W Bibliotece w Zawadzie zaprezentował swoje książki, wykorzystując teatrzyk kamishibai, przez co uatrakcyjnił swój przekaz. Pod koniec spotkania można było zakupić książeczki z autografem. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze.

Monika Bednarz

Spotkanie autorskie z Romanem Pankiewiczem w ramach Tygodnia Bibliotek

11 maja 2023r. Biblioteka Publiczna Gminy Zamość z/s w Mokrem, filia w Płoskiem zorganizowała dla oddziałów przedszkolnych ze Szkoły Podstawowej w Płoskiem spotkanie z Romanem Pankiewiczem.

Pan Roman jest pisarzem i podróżnikiem, znanym m. in. serii dwujęzycznych książeczek dla najmłodszych – „5 ważnych zawodów”. W sposób przystępny wyjaśniał w nich dzieciom, jakie są zadania policjanta, żołnierza, listonosza, strażaka oraz ratownika medycznego.

Na spotkaniu w humorystyczny sposób opowiadał o zawodach, wcielając się w bohaterów swoich książek. Do każdego zawodu miał przygotowany odpowiedni strój. Autor zaznaczył, jak ważne funkcje spełniają wymienione zawody w naszym codziennym życiu.

Na zakończenie spotkania dzieci mogły kupić książeczkę z autografem autora.

Monika Bednarz

Roman Pankiewicz i jego „5 ważnych zawodów”

11 maja 2023 roku w trakcie trwania konkursu recytatorskiego i prac komicji konkursowej, odbyło się dla naszych najmłodszych spotkanie autorskie z Romanem Pankiewiczem. Pan Roman napisał, wydał i przedstawił nam w formie prezentacji i teatru jednego aktora pięć książeczek. Jako aktor Pan Roman wcielił się w pięć postaci i tak był strażakiem, policjantem, ratownikiem medycznym, żołnierzem i na koniec listonoszem.

Spotkanie było zorganizowane w ramach Tygodnia Bibliotek a dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Blisko – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność Priorytet 4 *Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025*

Print Friendly, PDF & Email