Jubileusz Bibliotek Gminy Zamość 16.06.2021

Jubileuszu Bibliotek Gminy Zamość

16.06.2021 r.

Jubileusz Bibliotek Gminy Zamość (goście)


Tegoroczny Jubileusz ma wyjątkowy charakter, jest świadectwem siedemdziesięciu lat życia Biblioteki Publicznej Gminy Zamość i niewątpliwie wpływa na teraźniejszy jej kształt. To dzień zadumy, wspomnień nad tym co było, jak również dobry moment na refleksję co dalej? Dziś wracamy myślami do początku naszej historii i do tych wszystkich, którzy ją tworzyli. Bezapelacyjnie ogromną rolę w budowaniu tożsamości tego miejsca mieli czytelnicy i pracownicy, którzy nierozerwalnie stanowią duszę biblioteki.

I najważniejsza – książka, która wiernie służy człowiekowi. To właśnie książki są największym skarbem naszej biblioteki, są pamiątkami, zbiorami wiedzy i doświadczeń, są lekarstwem na dolegliwości duszy. W nich każdy może znaleźć coś wyjątkowego, coś tylko dla siebie, na konkretny etap życia, dla zabicia nudy, w potrzebie cennej rady,… Jedni szukają w nich szumnych romansów, inni wciągających kryminałów. Są tacy, co w książkach szukają po prostu towarzystwa. Dla innych to podróż w czasie, nowe doświadczenia, pomysły, niezawodny sposób na stres… i wiele innych.

Z siły książek wypływa wyjątkowy charakter biblioteki, która ostatecznie jest zbiorem tego wszystkiego, czego nasi czytelnicy szukają i potrzebują. Już w starożytności zauważono tę prawdę, świadczyć może o tym chociażby słynny napis nad wejściem do biblioteki Ramzesa II w egipskich Tebach z XIII wieku p.n.e., który brzmiał „Psyches iatreion” – „Lecznica dla duszy”.

Życzę zatem wszystkim czytelnikom, aby przez kolejne lata korzystali z dobrodziejstw tego wyjątkowego miejsca, jakim jest biblioteka; aby za każdym razem znajdowali tu to, czego potrzebują, zaś wszystkim bibliotekarkom Biblioteki Publicznej Gminy Zamość, aby każdy kolejny dzień z książką był przyjemny i życzliwy, a wykonywana praca przynosiła niekończącą się satysfakcję.

(BPGZ; Anna D.)

Print Friendly, PDF & Email