Empatia co to takiego

29 września 2023 roku w Bibliotece w Mokrem w ramach projektu – Blisko realizowanego przez Bibliotekę Publiczną Gminy Zamość z/s w Mokrem pt. „Biblioteka Blisko Ciebie” w ramach Priorytetu 1: Poprawa oferty bibliotek publicznych. Kierunek interwencji 4.1. BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. odbyło się szkolenie dla bibliotekarzy i partnerów ph. „Empatia z książką”.

Empatia przez wielu specjalistów ze świata biznesu, jest wskazywana jako najbardziej pożądana umiejętność XXI wieku.

Mimo, iż odgrywa kluczową rolę zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym, nie uczymy się jej w szkole (tak jak matematyki czy historii).

Całe szczęście mamy książki.

Regularne czytanie przez 20 minut dziennie – rozwija empatię – konkretnie rozwija połączenia pomiędzy neuronami lustrzanymi, które odpowiadają za empatyczne zachowania.

Czytając przenosimy się do świata bohaterów.

Odczuwamy ich emocje.

Czasem oddajemy się refleksji nad swoim życiem…

W trakcie szkolenia prowadząca Agata Korcz Rozłowska z wykorzystaniem wybranych książek literatury dziecięcej, swoimi działaniami nakierowała nas, i doświadczyliśmy różnych stanów emocjonalnych: strachu, smutku, radości, tęsknoty. Wspólnie pozytywnie zaopiniowaliśmy książkę jako narzędzie rozwijające inteligencję emocjonalną – w szczególności EMPATIĘ .

Uczestnicy wyszli ze szkolenia z pewnością, że empatii można się nauczyć. Wystarczy otworzyć swoje serce oraz… KSIĄŻKĘ.

Elżbieta Stankiewicz – Dyrektor BPGZ w Mokrem

Print Friendly, PDF & Email