Warsztaty ceramiczne dla każdego!

Warsztaty ceramiczne

w Bibliotece Publicznej Gminy Zamość z/s w Mokrem


warsztaty ceramiczne dla dorosłych w bibliotece (kolaż ze zdjęć)

Dwudniowe warsztaty ceramiczne w Bibliotece Publicznej Gminy Zamość z/s w Mokrem, poprowadził „najlepszy garncarz na Roztoczu” – Pan Mirosław Lipski z Roztoczańskiej Spółdzielni Socjalnej „WARTO”. Pierwsze zajęcia odbyły się 4 lutego br., wówczas pełne zapału Panie przybyłe na warsztaty, przystąpiły do wykonania figur glinianych aniołów. Prace powstawały pod kierunkiem człowieka, który swoją pasją zaraża z powodzeniem innych od ponad 16 lat. Pan Mirosław z zawodu elektryk, dziś spełnia się jako artysta u boku Pani Magdaleny Drożdż, która podobnie jak on na stałe związała swoje życie prywatne i zawodowe z rękodziełem. Co prawda instytucja jest dość młoda, jednak w zamyśle inicjatorki istnieje od zawsze. Pan Mirek do zespołu dołączył stosunkowo niedawno, ale doświadczenie w tej dziedzinie zdobywał przez lata. Wspólnie z Panią Magdaleną prowadzą obecnie podmiot ekonomii społecznej w Krasnobrodzie, oferując swoim klientom warsztaty ceramiczne oraz krawieckie.

O roztoczańskiej pasji tych dwojga ludzi opowiedziała nam Pani Anna Zgnilec, Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Zawadzie. To za sprawą inicjatywy Pani Ani doszło do zorganizowania pierwszych warsztatów ceramicznych w Bibliotece Publicznej Gminy Zamość. Pierwszych i nieostatnich, bo już 18 marca 2022 r. miały miejsce kolejne warsztaty z Panem Mirosławem, na których uczestniczki mogły podziwiać już końcowy efekt swojej pracy, czyli wypalone w piecu figury aniołów. Ale na tym nie koniec! Podczas drugiego spotkania w bibliotece spod rąk wprawionych już Pań oraz pod fachowym okiem „najlepszego, roztoczańskiego garncarza” wyszły kolejne cuda – wielkanocne baranki (prace ze względu na zbliżające się święta, jak najbardziej na czasie i z całą pewnością posłużą do dekoracji tegorocznych wielkanocnych stołów).

Efektem pracy, chęci i talentu uczestniczek zajęć, były nie tylko powstałe figurki. Zysk z udziału w warsztatach można mierzyć również w kategoriach niematerialnych – od wieków znane są dobroczynne działania sztuki artystycznej na samopoczucie. Lepienie w glinie relaksuje, zaś podczas warsztatów grupowych sprzyja wymianie doświadczeń, uczeniu się i wzajemnemu inspirowaniu.

Dziękujemy zatem Panu Mirosławowi za przekazaną wiedzę i czas odprężenia!

(BPGZ Mokre; Anna Dubel)


[Artykuł napisany w oparciu o przekazane materiały oraz bezpośrednią relację osoby uczestniczącej w spotkaniu i napisany zgodnie z uzyskanymi informacjami. Artykuł po poprawce (w pierwszej wersji wystąpił błąd dotyczący nazwy instytucji, która przeprowadziła warsztaty. Na zgłoszenie Pana Mirosława w artykule wprowadzono poprawną nazwę, którą jest Roztoczańska Spółdzielnia Socjalna „WARTO”. Za pomyłkę wynikającą z uzyskania błędnych informacji przepraszam!]
Print Friendly, PDF & Email